Za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste właściciel nieruchomości pobiera opłaty roczne.
Opłata za użytkowanie jest uiszczana obok podatku od nieruchomości. Zatem w przypadku nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste użytkownik każdego roku ma obowiązek uiścić zarówno podatek, jak i opłatę.
Oba świadczenia – opłatę roczną i podatek od nieruchomości – użytkownik wieczysty wnosi do 31 marca każdego roku kalendarzowego. Jeżeli nieruchomość jest wykorzystywana na cele mieszkaniowe, od kwoty użytkowania osoba fizyczna może uzyskać bonifikatę.
Opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Opłaty rocznej nie pobiera się tylko za rok, w którym zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego.
Właściciel nieruchomości, na wniosek użytkownika wieczystego – złożony nie później niż 14 dni przed upływem terminu płatności – może ustalić inny termin zapłaty, nieprzekraczający danego roku kalendarzowego. Zatem w 2016 r. wniosek o przesuniecie terminu na wniesienie opłaty użytkownik może złożyć najpóźniej do 18 marca. Jest to jedna z ulg, o którą może strać się użytkownik wieczysty.
O inną ulgę w opłacie wieczystej może starać się osoba fizyczna, której dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona. Właściciel nieruchomości udziela na wniosek użytkownika 50-procentowej bonifikaty od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona lub wykorzystywana na cele mieszkaniowe.
W 2016 r. dochód miesięczny brutto na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać 1949,89 zł. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o osiągniętych dochodach brutto w 2015 r. wydane przez pracodawcę lub urząd skarbowy albo też decyzję ZUS-u w sprawie wysokości emerytury lub renty. Członkowie spółdzielni wniosek o ulgę w opłacie powinni złożyć w spółdzielni. Właściciele lokali wyodrębnionych wniosek ten powinni złożyć bezpośrednio w urzędzie.
Osoby, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, korzystają z bonifikaty w formie ulgi w opłatach z tytułu udziału w kosztach eksploatacji budynków. Wysokość ulgi powinna odpowiadać wysokości bonifikaty od opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, udzielonej spółdzielni mieszkaniowej, proporcjonalnie do powierzchni lokali zajmowanych przez osoby uprawnione do bonifikaty.
W przypadku zbiegu praw do różnego rodzaju bonifikat właściciel nieruchomości stosuje jedną bonifikatę, korzystniejszą dla użytkownika wieczystego.
Edyta Pisarczyk-Kulon |