Rodziny, którym urodziło się dziecko, mogą starać się o becikowe, jeżeli dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922 zł (nie wlicza się tutaj przychodu uzyskanego w programie 500+).
Z wnioskiem mogą wystąpić matka lub ojciec, opiekun prawny albo opiekun faktyczny. Becikowe przysługuje jednorazowo w wysokości 1000 zł na jedno dziecko.
Wniosek o wypłatę becikowego składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, lub faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia go opieką albo przysposobienia, nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.
Warunkiem otrzymania becikowego jest m.in. pozostawanie przez kobietę w ciąży pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu. Zasada ta nie ma oczywiście zastosowania do osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami oraz osób, które przysposobiły dziecko.
Prawo do becikowego jest uzależnione również od miesięcznego dochodu rodziny. Przy obliczaniu dochodu stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego. Oznacza to, że uwzględniana jest suma dochodów osiągniętych przez poszczególnych członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym dany okres zasiłkowy, który rozpoczyna się 1 listopada, a kończy 31 października następnego roku. Zatem jeżeli rodzina wystąpi z wnioskiem o becikowe we wrześniu 2016 roku, pod uwagę będzie brany dochód z 2014 roku. Natomiast złożenie wniosku o becikowe po 31 października 2016 roku spowoduje, że pod uwagę będzie brany dochód z 2015 roku.
Jeżeli więc dochód rodziny w 2014 roku nie uprawniał do becikowego, jednak ten z 2015 roku był już niższy, to z wnioskiem korzystniej będzie wystąpić po 31 października. W tym drugim przypadku becikowe będzie bowiem przysługiwało.
Do wniosku o becikowe należy dołączyć, w każdym przypadku, zaświadczenie o pozostawaniu kobiety pod opieką medyczną, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument stwierdzający jego wiek oraz dokumenty stwierdzające wysokość dochodu rodziny. Przypominam, że pieniądze z programu 500+ nie są liczone do dochodu.
W przypadku utraty dochodu do wniosku należy dołączyć dokument określający datę utraty dochodu oraz miesięczną wysokość utraconego dochodu, natomiast w przypadku uzyskania dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy – wysokość dochodu uzyskanego przez członka rodziny oraz liczbę miesięcy, w których dochód był osiągany. Z kolei w przypadku uzyskania dochodu po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy – wysokość dochodu uzyskanego przez członka rodziny z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty.
Jeżeli to przysposabiający występuje o becikowe, do wniosku należy dołączyć odpis prawomocnego postanowienia sądu orzekającego przysposobienie lub zaświadczenie sądu bądź ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka. A opiekun prawny dołącza orzeczenie sądu o powołaniu opiekuna prawnego dziecka.
Edyta Pisarczyk-Kulon |