Altany na działkach

Ocena: 0
1936
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 9 stycznia 2014 roku (II OSK 1875/12) wprowadził duże zamieszanie wśród działkowców.
Okazało się bowiem, że zbudowanie altanki na działce, o wymiarach określonych w ustawie Prawo budowlane, nie zawsze będzie zgodne z obowiązującymi przepisami i może zakończyć się nawet decyzją o rozbiórce.

Aktualnie w prawie budowlanym istnieje luka prawna. Brak tam bowiem definicji pojęcia altanka. Przy rozstrzyganiu problemu, czy konkretna budowla spełnia warunki określone w Prawie budowlanym, sąd wojewódzki przyjął definicję potoczną tego pojęcia, określoną w „Słowniku języka polskiego”. W konsekwencji za altanę uznał budowlę o lekkiej konstrukcji, często ażurowej, stawianą w ogrodzie, przeznaczoną do wypoczynku i ochrony przed słońcem i deszczem. Tym samym utrzymał w mocy decyzję o rozbiórce postawionej budowli przez działkowca, który odwołał się od takiej decyzji.

W efekcie, w wyniku inicjatywy obywatelskiej, do sejmu trafił projekt zmiany m.in. ustawy Prawo budowlane. W projekcie przyjęto, że przez altanę działkową należy rozumieć wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym, o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich.

Inicjatywę działkowców poparł rząd, który zadeklarował przyjęcie konkretnych rozwiązań w tym zakresie. Altaną działkową będzie zatem budynek wolno stojący o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym lub inny obiekt pełniący taką funkcję. Jego powierzchnia nie może przekraczać 35 m2, a wysokość 4 m (jeśli dach jest płaski) lub 5 m (jeśli dach jest stromy). Do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, jeśli ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2.

Ponadto wszystkie budynki wybudowane przed wejściem znowelizowanego prawa w ży-
cie, które spełnią ustawowe kryteria altany – zostaną uznane za legalne. Za legalizację obiektów nie będzie pobierana opłata legalizacyjna. W przypadku altan objętych postępowaniami dotyczącymi wydania decyzji o nakazie rozbiórki – postępowania te będą umarzane. W przypadku wątpliwości, czy budynek w ogrodzie spełnia kryteria altany, działkowiec będzie mógł wystąpić do nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że domek jest altaną. Za taki wniosek nie będzie pobierana opłata skarbowa. Po otrzymaniu wniosku z odpowiednimi dokumentami inspektor nadzoru budowlanego na miejscu sprawdzi, czy obiekt spełnia parametry przedstawione w dokumentach. Jeśli organ nadzoru budowlanego potwierdzi zgodność – działkowiec otrzyma zaświadczenie, jeśli odmówi wydania zaświadczenia – właściciel ogrodu będzie miał prawo zaskarżenia tej decyzji.

Jeśli natomiast właściciel otrzymał nakaz rozbiórki obiektu znajdującego się na działce, ale faktyczna rozbiórka jeszcze się nie rozpoczęła, to organ nadzoru budowlanego, który wydał taką decyzję w pierwszej instancji, ma stwierdzić jej wygaśnięcie.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym

Idziemy nr 1 (484), 4 stycznia 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: