Żegnaj, piesku?

Ocena: 0
1512
W wielu polskich domach są zwierzęta. Niestety, dość często wiąże się to z narastającymi problemami uczuleniowymi.
Zawsze po rozpoznaniu alergii należy wdrożyć właściwe postępowanie terapeutyczne. Będzie ono zależało od stopnia uczulenia i obserwowanych dolegliwości. Wiadomo, że w łagodnej postaci choroby może wystąpić niewielka wysypka, okresowe swędzenie skóry, pokrzywka, kichanie, swędzenie oczu. Czasami jednak pojawia się suchy, napadowy kaszel lub groźna duszność astmatyczna. Przy tak silnych objawach alergicznych zdecydowanie najlepiej usunąć zwierzaka z domu oraz unikać wizyt u osób, które mają psy, koty, ptaki lub gryzonie. Ponadto należy wówczas zrezygnować z wypraw do zoo czy cyrku. Nie wolno również planować wakacji w wiejskim gospodarstwie agroturystycznym. Należy unikać przedmiotów z włosia – szczotek, pędzli, futrzanych czapek i kołnierzy. Nie wolno jeździć ani konno, ani bryczką czy wozem. Lepiej unikać puchowej pościeli, wełnianych ubrań, kożuchów oraz naturalnych futer.

Jeśli jednak obraz chorobowy jest łagodny, po konsultacji z lekarzem można rozważyć pozostawienie zwierzaka w domu, istnieją bowiem różne sposoby łagodzenia objawów alergicznych. Należy przestrzegać pewnych zasad, które pozwolą zmniejszyć ilość szkodliwych alergenów. Konieczne jest codzienne sprzątanie mieszkania i używanie odkurzacza ze specjalnymi filtrami. Ważne jest także częste wietrzenie pomieszczeń. Zwierząt nie wolno wpuszczać do sypialni. Z domu alergika powinny zniknąć dywany, wykładziny, puszyste zabawki i rozmaite drobiazgi gromadzące zwierzęce alergeny. Trzeba zlikwidować puchowe kołdry i poduszki, koce i ubrania z prawdziwej wełny. Podłoga powinna być gładka, wygodna do zmywania.

Zwierzęta trzeba dość często kąpać, psie i kocie posłania należy trzepać i prać, a kuwety myć zaraz po użyciu. Jednocześnie należy pamiętać, że alergicy nie mogą uczestniczyć w żadnych zabiegach pielęgnacyjnych i higienicznych oraz bezwzględnie powinni dokładnie myć ręce po każdym kontakcie ze zwierzakiem.

Wiadomo, że najbardziej uczulają świnki morskie i koty, często też konie, myszki, chomiki, nieco rzadziej psy. Warto o tym pamiętać przy zakupie zwierzaka. Niestety, nie ma ras absolutnie bezpiecznych dla alergików, choć zauważono, że wśród psów najrzadziej uczulają pudle, maltańczyki, yorkshire teriery, sznaucery, grzywacze chińskie, a suczki są mniej alergizujące niż psy. Wśród kotów stosunkowo bezpieczne są rasy: kot syberyjski, kot balijski i sfinks. Zauważono również, że mniej objawów powodują koty z białą sierścią. Oczywiście ważny jest wynik testów diagnostycznych. Lekarz specjalista zapewne zastosuje odpowiednie leki łagodzące objawy alergiczne: doustne środki przeciwhistaminowe i miejscowe leki przeciwzapalne. Może również zaproponować odczulanie.

Ewa Najberg
Alergolog

Idziemy nr 22 (505), 31 maja 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: