Dziś młody człowiek – zamiast przebywać na świeżym powietrzu – wolny czas spędza przy komputerze, a przecież ruch stanowi czynnik kształtujący postawę i sylwetkę człowieka.
Prawidłowa postawa ciała ma zasadniczy wpływ na właściwe funkcjonowanie organizmu jako całości. Wszelkie wady w obrębie narządu ruchu znajdują wcześniej czy później odzwierciedlenie w nieprawidłowej pracy narządów wewnętrznych m.in. serca czy płuc.Wśród najczęstszych wad postawy należy wymienić skrzywienia kręgosłupa i kolan oraz płaskostopie. W przeciwieństwie do wad wrodzonych zaburzenia nabyte mogą być kontrolowane i w porę korygowane.
Rozwój właściwej sylwetki i sprawności manualnych dzieci odbywa się głównie przez ruch, zajęcia sportowe i zabawę na świeżym powietrzu z rówieśnikami. Należy zatem zachęcać swoje pociechy do aktywności w każdej możliwej formie – aktywności na placu zabaw, jazda na rowerze, gry zespołowe, zabawy ruchowe, basen, taniec – i nakłaniać do ćwiczeń ruchowych. Złym zjawiskiem jest zwalnianie dziecka z zajęć WF. Należy poszukiwać prawdziwych przyczyn niechęci dziecka do tych zajęć, a nie przystawać na jego prośby, a czasem i szantaże.
Istotny wpływ ma też ubiór dziecka. Nie należy używać butów po starszym rodzeństwie, gdyż stopa każdego z nas profiluje but indywidualnie. Zbyt ciasne lub za duże obuwie czy ubrania także przyczyniają się do kształtowania wad w obrębie układu ruchu.
Wady nabyte nawykowe wynikają z nieprawidłowych zachowań, które dziecko utrwala każdego dnia. Źle dobrane oświetlenie przy biurku, za wysoki blat czy krzesło wymuszają nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa i kończyn. Istotne jest, aby dziecko siedziało przy biurku w pozycji prostej z nogami opartymi o podłogę i obiema rękami na blacie. Należy zwracać uwagę, aby dziecko nie zajmowało „swobodnej” pozycji np. siadania z podkuloną nogą, krzyżowania nóg czy z jedną tylko ręką opartą na blacie biurka. Kształtujący się kręgosłup nie może być poddawany nadmiernym obciążeniom, toteż dziecko nie może nosić do szkoły zbyt dużego i ciężkiego plecaka.
Ważne jest, aby rodzice nie przyśpieszali u niemowlaków procesu zdolności chodzenia. Wymuszanie na maluchu stania lub nauka chodzenia w chodziku często przynosi negatywne skutki w postaci skrzywień kręgosłupa i – jak dowiodły badania – sprzyja obniżeniu zdolności manualnych w wieku późniejszym. Wielu młodych rodziców często niepokoi płaskostopie czy krzywe ustawienie kolan u malucha. Otóż nóżki kształtują się aż do 6. roku życia, zatem nie należy przejmować się płaskostopiem czy lekko koślawymi kolanami u dzieci w wieku przedszkolnym ani nie stosować specjalnych wkładek do butów. Należy za to pozwalać dziecku jak najczęściej biegać boso.
Ważną rolę odgrywa właściwa i dobrze zbilansowana dieta u dzieci. Nadwaga i niedożywienie negatywnie wpływają na rozwój układu ruchu. Należy odrzucić „śmieciowe jedzenie”, a proponować warzywa i owoce oraz produktu bogate w wapń (nabiał, mleko).
Od tego, w jaki sposób młody człowiek ukształtuje swoją postawę ciała, zależy jego dalsze życie.
Łukasz Czarnocki - lekarz |