Krwiomocz, czyli obecność krwi w moczu, na ogół jest patologią.
W badaniu ogólnym moczu zdrowego człowieka mogą występować pojedyncze krwinki czerwone (erytrocyty) – do pięciu w tzw. polu widzenia. W zależności od tego, jak jest ich dużo, krwiomocz dzielimy na makroskopowy – gdy nieprawidłowe zabarwienie moczu widać gołym okiem – oraz mikroskopowy – mocz ma prawidłowe zabarwienie, a obecność krwinek czerwonych stwierdza się w badaniu mikroskopowym. Krwiomocz mikroskopowy jest wskazaniem do dokładniejszej oceny ilości wydalanych erytrocytów. Pewną wskazówką co do przyczyny krwiomoczu jest także wygląd krwinek oraz innych elementów znajdujących się w moczu, czyli w tzw. osadzie moczu.Krwiomocz może wystąpić u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi w przebiegu skaz krwotocznych, czasem także w następstwie przedawkowania niektórych leków. Wówczas, poza obecnością krwi w moczu, stwierdza się także inne objawy krwawienia, a badania krzepliwości na ogół szybko pozwalają postawić diagnozę. Najczęściej jednak przyczyną krwiomoczu jest choroba dróg moczowych, czyli choroba, która toczy się na odcinku od nerek aż do cewki moczowej. Zapalenie kłębuszków nerkowych stanowi mniej niż 10 proc. przypadków i dotyczy częściej osób młodych. Poza obecnością krwi w moczu stwierdza się u tych chorych często białkomocz, nieprawidłowy obraz osadu moczu oraz objawy ogólne takie jak m.in. nadciśnienie tętnicze. Do postawienia dokładnej diagnozy, czyli określenia typu kłębuszkowego zapalenia nerek konieczna jest czasem biopsja nerki. Dopiero na tej podstawie wdrażane jest leczenie.
W około 90 proc. przypadków przyczyna krwiomoczu znajduje się poza kłębuszkami nerkowymi. Najczęściej są to stan zapalny, torbiele, nowotwory, urazy oraz kamica. Mogą one dotyczyć każdego odcinka dróg moczowych! Towarzyszące dolegliwości, takie jak gorączka, bóle w czasie oddawania moczu lub bóle o charakterze kolki, mogą ułatwić postawienie diagnozy i leczenie. Najbardziej niepokojący jest krwiomocz, któremu nie towarzyszą żadne dolegliwości. Krwiomocz jest jedynie objawem jakiejś patologii. Jego leczenie polega na leczeniu przyczyny. Diagnostyka chorób układu moczowego opiera się, tak jak w przypadku innych chorób, na dokładnie zebranym wywiadzie, czyli informacjach dotyczących dolegliwości towarzyszących krwiomoczowi. Badania moczu i krwi, badania obrazowe przede wszystkim USG, badania radiologiczne oraz tomografia komputerowa są często nieodzowne w postawieniu diagnozy. Pęcherz moczowy ocenia się także w czasie cystoskopii.
Należy jednak pamiętać, że obecność krwi w moczu może wystąpić u osób zdrowych. Tak dzieje się po dużym wysiłku fizycznym oraz w chorobach przebiegających z wysoką gorączką. U kobiet w czasie menstruacji czy w przebiegu innych krwawień z dróg rodnych również stwierdza się krwinki czerwone w moczu.
Zabarwienie moczu sugerujące krwiomocz może być spowodowane spożyciem produktów zawierających barwniki. Najczęściej buraki, ale także rabarbar, rydze oraz niektóre leki (np. senes) mogą dawać ciemne zabarwienie moczu. Ciemny mocz oddają także osoby odwodnione. Ogólne badanie moczu szybko wyjaśni, czy znajdują się w nim erytocyty.
Izabela Pakulska - lekarz |