Kłopoty z żołądkiem

Ocena: 0
702

Lato to pora roku, kiedy wiele osób skarży się na kłopoty z żołądkiem. Nie trzeba od razu pomocy lekarza. Jeśli zjemy coś, co nam szkodzi, organizm sam stara się to usunąć.

Mogą zdarzyć się wymioty; typowym objawem jest wówczas uczucie dużej ulgi po nich. Jednak częściej pojawiają się zaburzenia wypróżnień: luźne stolce, czasem biegunka.

O biegunce mówimy, gdy stolce mają rzadką konsystencję i występuje ponad sześć wypróżnień w ciągu doby. Nie jestem zwolenniczką intensywnego leczenia biegunki w pierwszej dobie. Należy pozwolić organizmowi wyrzucić to, co mu szkodzi. Trzeba jednak uzupełniać płyny i elektrolity. Każdy powinien wypijać w ciągu doby minimum 1,5 litra płynów, w upały więcej, a w razie biegunki – jeszcze więcej. Polecam picie przegotowanej ciepłej wody, słabej czarnej lub zielonej herbaty. Dobrze działa także kompot z jabłek (gotowany bez cukru). Razem z luźnym stolcem z organizmu uciekają elektrolity. Dostępne bez recepty preparaty wieloelektrolitowe pozwalają szybko uzupełnić niedobory. Na rynku jest ich wiele, na ogół sprzedawane są w postaci proszku, który należy rozpuścić w wodzie i wypić.

Niezależnie od przyczyny biegunki należy zastosować dietę oszczędzającą jelita. Trzeba zrobić kilkudniową przerwę w spożywaniu surowych owoców i warzyw, nie jeść w tym czasie potraw smażonych, ciemnego i zawierającego ziarna pieczywa ani grubych kasz. Nie należy pić płynów gazowanych. Można jeść ryż, białe pieczywo, nawet z małą ilością masła, galaretki i kisiel z jagód, gotowaną marchew, rozgotowane jabłko, kaszę mannę i jaglaną.

Najczęstszą przyczyną luźnych wypróżnień o tej porze roku jest jedzenie brzoskwiń, moreli, śliwek i owoców drobnopestkowych. Także surowe jagody działają przeczyszczająco. Właściwości te powinny być wykorzystane przez osoby ze skłonnościami do zaparć. Ale uwaga: jagody suche lub przetworzone mają działanie odwrotne – zapierające! Inna przyczyna ostrych biegunek, szczególnie latem, to spożywanie nieumytych lub nieświeżych pokarmów. Dochodzi wówczas najczęściej do zakażenia bateryjnego.

Jeśli mimo diety biegunka nie ustąpi w ciągu 24 godzin, należy ją zatrzymać. Jedną z metod leczenia biegunek infekcyjnych jest stosowanie preparatów przywracających prawidłową florę bakteryjną, tzw. probiotyków. Można łączyć je z nifuroksazydem, antybiotykiem działającym wyłącznie w świetle przewodu pokarmowego. Oba te preparaty dostępne są w aptekach bez recepty, można stosować je do czterech dni. U niektórych osób konieczne jest dołączenie loperamidu, czyli preparatu hamującego perystaltykę jelit. Stosuje się jedną tabletkę po luźnym wypróżnieniu. Ten lek także dostępny jest bez recepty i także nie można stosować go długo.

Jeśli biegunka nie ustąpi, konieczna jest wizyta u lekarza. Również jeżeli w kale pojawi się krew, śluz, mamy silne bóle brzucha. Biegunka może być niebezpieczna, szczególnie u osób starszych i małych dzieci. Czasem wymaga stosowania silniejszych antybiotyków, dostępnych tylko na receptę. Niekiedy konieczne jest wykonanie badań krwi i kału, aby określić rodzaj bakterii lub toksyny.

Izabela Pakulska
Autorka jest lekarzem

Idziemy nr 34 (568), 21 sierpnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: