Kilka słów o białaczce

Ocena: 0
2679
W Polsce każdego roku na białaczkę choruje jedno na 15–25 tysięcy dzieci, najczęściej między trzecim a piątym rokiem życia.
Nie bez powodu jeden z bilansów przeprowadza się w czwartym roku życia. U dzieci najczęściej zdarza się ostra białaczka limfoblastyczna. Stąd zalecenia, by raz do roku kontrolować morfologię krwi.

Zdrowy szpik kostny wytwarza trzy elementy krwi: krwinki czerwone, przenoszące tlen i dwutlenek węgla, krwinki białe, broniące przed infekcjami, i płytki krwi, umożliwiające jej krzepnięcie. U dziecka chorego na białaczkę dochodzi do niekontrolowanego namnażania się w szpiku patologicznie zmienionych niedojrzałych komórek, blastów, z których mogłyby powstać krwinki i płytki. Blasty jak „rozplenione chwasty” nie pozwalają zdrowym krwinkom się rozwijać. Szpik kostny nadmiar blastów wypuszcza do krwi i narządów ciała: wątroby, śledziony, węzłów chłonnych, mózgu, nerek, jąder. Tworzą się nacieki, które dają liczne objawy.

Objawy alarmowe to bladość dziecka, łatwiejsza męczliwość, osłabienie oraz duża skłonność do siniaczenia czy krwawienia z błon śluzowych jamy ustnej i nosa. Nagłe utykanie, często związane z wirusową infekcją dróg oddechowych i towarzyszącym jej zwiewnym zapaleniem stawu, wymaga badania krwi. Jest objawem bólu kości i stawu, co stanowi objaw alarmowy.

Powyższe objawy, powiększenie węzłów chłonnych czy gorączka to najczęstsza manifestacja białaczki. Pojawiają się zazwyczaj w okresie 2-6 tygodni i dlatego istotny jest wczesny kontakt z lekarzem i szybka diagnostyka.

Rozpoznanie budzi ogromne przerażenie, mimo że ponad dwie trzecie leczonych dzieci całkowicie wraca do zdrowia. Współczesna onkologia coraz skuteczniej radzi sobie z tą chorobą. Ważne, aby ten lęk nie opóźniał diagnostyki, która może potwierdzić podejrzenie białaczki, ale może także ją wykluczyć.

Zachęcam do poznania Michalinki, u której białaczkę rozpoznano bardzo szybko, dzięki obserwacji i szybkiemu działaniu rodziców oraz błyskawicznemu wykonaniu badań. Czterolatka ma założony profil na Facebooku: https://www.facebook.com/dajslowomisi. Warto zajrzeć na tę piękną, kolorową stronę, która powstała, bo rodzice chcą zamkniętemu w szpitalu dziecku stworzyć warunki do kontaktu z innymi dziećmi i środowisko normalnego życia przedszkolaka.

Misia zachorowała na ostrą białaczkę limfoblastyczną jako dwulatka. Dzielnie znosiła leczenie i walkę z chorobą. Gdy już odrosły włosy i wszyscy uwierzyli, że raka udało się pokonać, białaczka, w trakcie leczenia podtrzymującego – wróciła. Jedyną szansą na dalsze życie był przeszczep szpiku. Misia ma już cztery lata i jest prawie miesiąc po przeszczepie.

Pamiętajcie o Misi podczas rozliczenia z fiskusem! Jeżeli możesz, przekaż 1% podatku. W formularzu PIT wpisz numer: KRS 0000037904. W rubryce „Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1%” koniecznie podaj: 23995 Krawczyńska Michalina. Prosimy też o zaznaczenie w zeznaniu podatkowym pola „Wyrażam zgodę”. http://dzieciom.pl/podopieczni/23995.

Grażyna Rybak
Pediatra

Idziemy nr 3 (486), 18 stycznia 2015 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: