Kamica pęcherzyka

Ocena: 0
602

Można mieć kamienie w pęcherzyku żółciowym i do końca życia nic o nich nie wiedzieć. U większości osób tak się dzieje. Kamica pęcherzyka żółciowego występuje często, według niektórych danych nawet u dwudziestu procent populacji.

Nierzadko rozpoznawana jest przypadkowo w czasie rutynowego badania USG jamy brzusznej.

Pęcherzyk żółciowy jest miejscem, w którym gromadzi się żółć wytwarzana przez wątrobę. W razie potrzeby (w zależności od tego, co zjemy) żółć jest uwalniana do przewodu pokarmowego. Część żółci w pęcherzyku ulega zagęszczeniu, u niektórych osób dochodzi do powstania kamicy. Kamicę pęcherzyka żółciowego częściej stwierdza się u kobiet, szczególnie po czterdziestym roku życia i tych, które wielokrotnie rodziły lub stosują antykoncepcję. Czynnikiem predysponującym do powstawania kamieni jest także otyłość i podwyższony poziom lipidów we krwi. Kamienie mogą być pojedyncze, czasem jest ich wiele. Bywają bardzo różnej wielkości.

Nie ma jednego stanowiska, co robić w razie stwierdzenia kamieni. Wydaje się, że jeśli nie dają żadnych objawów, operacja nie jest konieczna.

Dolegliwości u pacjenta z kamicą żółciową to najczęściej bóle w prawym podżebrzu, które mogą promieniować pod prawą łopatkę. Bóle występują zwykle dwie–trzy godziny po ciężkostrawnym posiłku, czasem są to bóle budzące pacjentów w nocy. Przy silnym bólu mówimy o kolce wątrobowej, towarzyszą jej na ogół nudności i wymioty z gorzkim smakiem w ustach oraz wzdęcia brzucha. Po przyjęciu leków przeciwbólowych i rozkurczowych dolegliwości ustępują. Jednak prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego ataku jest bardzo duże. Takie osoby powinny być poddane operacji w trybie planowym.

Istnieją dwie metody usunięcia pęcherzyka żółciowego: cholecystektomia – czyli usunięcie pęcherzyka żółciowego metodą tradycyjną przez cięcie w prawym podżebrzu, oraz metoda laparoskopowa, kiedy bez otwierania jamy brzusznej usuwa się pęcherzyk przez niewielkie otwory. Metoda laparoskopowa pozwala na szybszy powrót do zdrowia, jednak nie zawsze można ją wykonać.

Silny ból w prawym podżebrzu, nudności, wymioty mogą być także objawem ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego. Dolegliwościom towarzyszy na ogół żółtaczka oraz wysoka gorączka. Spowodowane jest to zamknięciem ujścia żółci z pęcherzyka. Jeśli kamień się przesunie, dolegliwości mogą na jakiś czas ustąpić, jeśli nie, wizyta u lekarza jest absolutnie konieczna. W badaniach stwierdza się podwyższone parametry zapalne krwi. W przypadku ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego najczęściej wykonywana jest cholecystektomia. Jeśli nie będzie operacji, może dojść do powstania ropniaka pęcherzyka, innym powikłaniem jest wodniak pęcherzyka, najgroźniejsze zaś jest pęknięcie pęcherzyka z następowym zapaleniem otrzewnej.

U większości pacjentów usunięcie pęcherzyka skutkuje zupełnym ustąpieniem dolegliwości.

Izabela Pakulska
Lekarz
Idziemy nr 1 (535), 1-3 stycznia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: