Dziecko przed narodzeniem

Ocena: 0
968

Wiele dyskusji toczy się wokół życia człowieka od momentu poczęcia. Warto znać fakty naukowe dotyczące rozwoju każdego dziecka, aby nie ulegać presji informacji medialnych na ten temat.

W chwili poczęcia – czyli połączenia komórki jajowej matki i plemnika ojca w jeden nowy organizm – określone zostają wszystkie genetyczne cechy dziecka: płeć, kolor skóry i oczu, rysy twarzy. W pierwszym dniu życia wiele cech jest już więc pewnych. Układ genów wyznacza dalszy rozwój i dlatego ten moment nie powinien być zakłócany lekami, promieniowaniem lub techniką manipulacji na szkle (in vitro), aby nie zaburzyć dalszego misternego wzrastania dziecka. W pierwszych trzech tygodniach namnażania komórek nowego organizmu tworzy się zawiązek mózgu, cewy nerwowej – rdzenia i układu nerwowego. W tym właśnie okresie mogą powstać jego ciężkie wady – rozszczep kręgosłupa. Dlatego ważne jest, kiedy i jak poczyna się dziecko. Dlatego tak ważne, aby w tym czasie nie pić alkoholu, bo jest silną toksyną dla tworzącego się mózgu dziecka, aby nie palić, bo to wywołuje niedotlenienie szybko rozwijających się komórek.

W 21. dniu od poczęcia zaczyna bić ukształtowane serce dziecka. Można to zobaczyć na USG w trzecim tygodniu ciąży. W szóstym tygodniu widać znakomicie ruchy dziecka, bo kształtują się szkielet i mięśnie. W tym czasie mózg człowieka – wielkości fasolki – zaczyna wysyłać fale elektromagnetyczne. W siódmym tygodniu widać oczy, nos, uszy i wargi, a płód ma już 2 cm. W ósmym tygodniu dziecko jest wielkości śliwki węgierki i reaguje całym ciałem na dotyk. W dziewiątym tygodniu odczuwa ból, reagując na niego, stara się odsunąć od jego źródła, gwałtownie porusza rękami i nogami, na jego twarzy pojawia się grymas. Od 10. tygodnia dalszy rozwój polega jedynie na doskonaleniu już istniejących zawiązków narządów. W 13. tygodniu dziecko ma 9 cm i początkowo ukształtowane wszystkie narządy. Patrząc na rozwój po poczęciu widać jasno, że jest to odrębny od rodziców człowiek. W Polsce 12-tygodniowe dziecko zgodnie z prawem można zabić.

W 16. tygodniu dziecko waży 20 dkg i ma ok. 16 cm długości; pojawiają się linie papilarne. W 20. tygodniu matka znakomicie czuje ruchy dziecka. Od 24.-26. tygodnia rozwój płuc daje urodzonemu wtedy wcześniakowi szansę na przeżycie przy wsparciu współczesnej medycyny. Przez cały okres życia prenatalnego wszystkie zmysły dziecka są aktywne: słuch – dziecko, słysząc głośny dźwięk, porusza się; smak – dziecko rozróżnia smak wód płodowych; wzrok – na nagłe oświetlenie dziecko reaguje zmianą ruchliwości; węch – dziecko ma zdolność odróżniania zapachów przyjemnych od nieprzyjemnych. Prawidłowo ciąża kończy się spontanicznie rozpoczynającym się porodem dojrzałego dziecka w 38.-40. tygodniu jej trwania.

Grażyna Rybak
Autorka jest lekarzem pediatrą
Idziemy nr 17 (551), 24 kwietnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: