Choroby pasożytnicze (1)

Ocena: 0
463

Jeśli masz ciągle ochotę na słodycze, to znaczy, że nie jesz ich sam – mówią doświadczeni lekarze. W istocie, nieraz przekonałam się, że przyczyną łakomstwa może być infekcja, najczęściej grzybicza lub pasożytnicza.

Pasożyt to organizm odżywiający się kosztem drugiego organizmu, w tym przypadku człowieka. Pasożyty najczęściej występują i namnażają się w przewodzie pokarmowym, potem mogą rozprzestrzenić się do innych narządów. W organizmie człowieka może zamieszkać aż 300 gatunków, lecz w Polsce ich liczba jest na szczęście mniejsza. Oto kilka najczęściej występujących w naszym kraju chorób pasożytniczych.

Giardioza, nazywana zwykle lambliozą. Jej przyczyną jest zakażenie pierwotniakiem – lamblią. Lamblia występuje pod dwiema postaciami: jako cysta – w tej formie można znaleźć ją pod mikroskopem w kale, lub jako trofozoid – w tej postaci znajduje się w przewodzie pokarmowym, najczęściej w jelicie cienkim, ale bywa, że w pęcherzyku żółciowym, wątrobie czy w trzustce, przyssana do śluzówki przewodu pokarmowego. Cysta może poza organizmem człowieka, w wilgotnym środowisku, przetrwać nawet kilka tygodni. Częściej chorują dzieci.

Częstym pasożytem jest tasiemiec. Wyglądem przypomina tasiemkę i może mieć nawet 10 metrów długości! Do zakażenia dochodzi przez spożycie larw. Mogą się one znajdować w mięsie wołowym, wieprzowym i w dziczyźnie, także w kawiorze i w rybach. Najmniejszy tasiemiec, tzw. bąblowcowy – ma zaledwie kilka milimetrów – zdarza się na nieumytych owocach (prosto z krzaka!) i warzywach. Rozwija się w narządach: wątrobie, mózgu i płucach. Jest bardzo trudny do rozpoznania.

Najczęstszym i najłatwiej rozpoznawanym w Polsce pasożytem – zwłaszcza u dzieci – są owsiki. Bytują przede wszystkim w jelicie grubym. Samice owsików wędrują w stronę odbytu i tam składają jaja. Dzieje się to w nocy, a pacjenci odczuwają świąd odbytu powodujący niepokój i bezsenność, a potem różne jej konsekwencje. Niekiedy samice – okołocentymetowe, białawe „robaczki” – widoczne są gołym okiem w okolicy odbytu lub w stolcu. Dosyć często występuje przy owsicy także niedokrwistość.

Kolejnym pasożytem jest glista ludzka. Może mieć nawet do 30 cm długości. Do organizmu dostaje się z pożywieniem, mając postać jaj. Z nich powstają larwy, które do dalszego rozwoju potrzebują tlenu. Dlatego przedostają się do płuc, a potem do przewodu pokarmowego, gdzie się rozmnażają. Samica składa około 150 tys. jajeczek w ciągu doby!

Chorób pasożytniczych jest znacznie więcej. Do zakażenia dochodzi zwykle drogą pokarmową przez spożycie jaj lub larw pasożytów wraz z nieprzegotowaną wodą, niedomytymi warzywami i owocami, niedogotowanym zakażonym mięsem czy rybami. Możliwe jest także zakażenie drogą kropelkową, czyli w czasie kaszlu lub kichania, zakażenie przez skórę (świerzb), także przez kontakty seksualne.

Informacje dotyczące częstości zachorowań są bardzo rozbieżne. Różne źródła podają że od 2 do 20 proc. społeczeństwa jest zakażona. Do tematu wrócę za tydzień.

Izabela Pakulska – lekarz 
Idziemy nr 4 (538), 24 stycznia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: