Choroby oczu II

Ocena: 0
2427
Osoby, które ukończyły 40 lat, nawet jeśli nie mają problemów ze wzrokiem, powinny być przynajmniej co dwa lata badane przez okulistę. Istnieją jednak objawy, które powinny skłonić do wcześniejszej wizyty.
Najczęstszą skargą pacjentów zgłaszających się do okulisty jest pogorszenie ostrości wzroku. Przyczyn gorszego widzenia może być wiele. Najczęściej jest to wada wzroku, która wymaga korekcji szkłami optycznymi.

Krótkowzroczność to najczęściej spotykana patologia, rozpoznawana jest u młodych osób, nasila się w okresie dojrzewania. Osoby z krótkowzrocznością dobrze widzą z bliskiej odległości, natomiast kłopoty pojawiają się, kiedy patrzą dalej. Pomagają sobie wówczas, mrużąc oczy, skarżą się na nieostre widzenie po zmroku oraz na częste uczucie zmęczenia oczu.

Nadwzroczność występuje na ogół u dzieci. Typowy jej objaw to kłopoty z czytaniem z bliskiej odległości. Zarówno krótkowzroczność, jak i nadwzroczność są korygowane odpowiednimi okularami.

Inną wadą, także dosyć często występującą i korygowaną szkłami optycznymi, jest astygmatyzm. Tu także pojawiają się zaburzenia ostrości widzenia. Mrużenie oczu, łatwe męczenie się, bóle głowy także pojawiają się u takich pacjentów. Osoby z astygmatyzmem często mają zaburzone poczucie odległości. Astygmatyzmowi może towarzyszyć krótkowzroczność i nadwzroczność. We wszystkich tych przypadkach konieczna jest wizyta u okulisty.

U osób starszych istnieje „fizjologiczna” nadwzroczność. Przez pewien czas wystarczy odsunięcie czytanego tekstu dalej, potem „ręka jest już za krótka” i potrzebne są okulary. U tych pacjentów zaburzenia widzenia mogą być spowodowane także zaćmą. Zaćma, czyli katarakta, to choroba, w której dochodzi do zmętnienia soczewki oka. Typowym objawem jest pogorszenie ostrości wzroku, widzenie jak przez matową szybę. Częstą skargą jest łatwe męczenie się oczu. Okulary nie poprawiają widzenia. Zaćma występuje głównie u osób starszych, zdarza się już po 50. roku życia. Jedyną metodą jej wyleczenia jest operacja. Przy obecnych metodach leczenia wskazania do jej przeprowadzenia pojawiają się dużo wcześniej. Określenie, że zaćma „musi dojrzeć”, jest już nieprawdziwe.

Najczęstszą przyczyną ślepoty występującej u osób dorosłych jest jaskra. W jej przebiegu może dojść do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Istota tej choroby polega na wzroście ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Objawy jaskry są nietypowe. Najczęściej pacjenci skarżą się na bóle głowy, mogą im towarzyszyć zawroty głowy i nudności. Zaburzenia widzenia wynikające z ograniczenia pola widzenia występują już w zaawansowanym stadium choroby. Silne bóle głowy z towarzyszącym bólem i zaczerwienieniem oka to typowe objawy ostrego napadu jaskry.

Jeśli pojawią się nagłe zaburzenia widzenia pod postacią nagłej ślepoty, podwójnego widzenia, tęczowych kół, zaniku części pola widzenia z towarzyszącym silnym bólem głowy – radzę nie wybierać się po skierowanie do lekarza pierwszego kontaktu, ale od razu jechać na ostry dyżur okulistyczny.

Izabela Pakulska
Lekarz
Idziemy nr 10 (493), 8 marca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: