Umieć patrzeć

Ocena: 0
1779

Przypominając sobie znaczenie siedmiu darów Ducha Świętego, zastanówmy się nad darem umiejętności, nazywanym też darem wiedzy.

Dzięki niemu możliwe jest wypowiadanie trafnych opinii o Bogu i wierze bez koniecznej wcześniejszej analizy teologicznej. Dar ten daje „udział w mądrości samego Boga, który poznaje wprost”. Jednak bp Kazimierz Romaniuk wyjaśnia, że w odróżnieniu od daru rozumu, dar umiejętności wiąże się bardziej z poznawaniem rzeczy materialnych. Umożliwia dostrzeganie znaków Bożych w stworzeniach, które wskazują na swojego Stwórcę. Bóg jest wtedy określany jako pierwsza Przyczyna, a wszystko, co istnieje, ma swój sens i funkcję w historii zbawienia ludzkości. Następuje więc rozpoznanie zależności wszystkich stworzeń od Boga. Dar umiejętności pozwala dostrzec w ich wewnętrznej logice i pięknie wdzięk samego Boga, który jest „źródłem i sumą wszelkiego piękna”. Dzięki temu człowiek – jeżeli jest uczciwym obserwatorem – „potrafi zająć właściwe miejsce pomiędzy stworzeniami a Stwórcą”. I spontanicznie zaczyna chwalić Boga.

Wynika stąd umiejętność takiego życia, w którym korzystanie z dóbr tego świata jest zgodne z zamysłem Bożym. Z patrzenia bowiem na świat „oczami Autora” rodzi się akceptacja materii jako środka rozwoju i drogowskazu ku Bogu. Jest zachwyt wobec dzieła stworzenia. Ale świadomość jego granic przenosi pragnienia wyżej, kierując umysł ku Bogu.

Dzięki darowi umiejętności człowiek zanurzony w przyrodzie i technice jest w stanie rozpoznać istnienie celu nadprzyrodzonego, a także środki pozwalające na jego osiągnięcie. Dar ten ofiaruje światło wskazujące, co jest wiarygodne na drodze do zbawienia. Uczy przewidywania i wartościowania wydarzeń w świetle Bożej Opatrzności. Inaczej mówiąc, chodzi o umiejętność życia zgodnie z własną kondycją i radowania się z Bożych zamiarów względem nas.

W ten sposób dar umiejętnie jednoczy odwieczne tęsknoty ludzkości z obietnicami Boga i pociąga nas w Jego kierunku. Ośmiela pragnienie nieśmiertelności, które Bóg wpisał w ludzkie serca. Rozświetlając zaś horyzont życia obecnością Chrystusa, otwiera na ostateczne i pełne poznanie przyszłości. Przejawem działania daru umiejętności jest więc rozpoznanie wartości ludzkiego życia i związanie na wieczność własnej egzystencji z Bogiem.

Inną zdolnością daru umiejętności jest możliwość przenikania sumień i umysłów, aby czytać w myślach. A także umiejętność rozeznawania duchów. Chodzi tu o dar odróżniania dobra od zła, a zwłaszcza wezwania Bożego od subtelnych pokus złego ducha.


ks. Jan Sawicki
Idziemy nr 41 (318), 9 października 2011 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: