Perły przed wieprze

Ocena: 0
3023
Zasada powściągliwości brzmi w Biblii tak: „Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały” (Mt 7, 6). Chodzi tu oczywiście o sposób przekazywania dobrej nowiny.
Interesują mnie słowa Pana Jezusa: „Nie rzucajcie swoich pereł przed wieprze”. Jak rozumieć tę wypowiedź?
W powyższych słowach nie doszukujemy się pogardy czy urągania ludziom, bo w innych wypowiedziach Pana Jezusa tego nie znajdujemy. Chrystus wypowiadał surowe słowa wobec faryzeuszów i uczonych w Piśmie czy milczał wobec Heroda czy Piłata. Nie wynikało to jednak z lekceważenia osób. Płynęło z szacunku dla Bożych praw i prawdy.

Właśnie wobec Heroda i Piłata Pan Jezus zastosował zasadę powściągliwości. Herod zaproponował Panu Jezusowi, aby wystawił show. Piłat natomiast rozpoczął sofistyczną zabawę słowami „Cóż to jest prawda?”. Pan Jezus nie odpowiadał. Nie powinno się „rzucać pereł”, czyli mówić o sprawach najcenniejszych tym, którzy te prawdy wyśmieją, zrobią z nich kabaret, zabawkę do popisywania się inteligencją albo smutkiem.

Pochodzę ze wsi i dobrze pamiętam, jak głodne świnie dokładnie wyjadały nakładzione im jedzenie. Syte świnie zachowywały się zupełnie inaczej. Wchodziły do koryta z kopytami, gmerały ryjami w jedzeniu, a na koniec zazwyczaj wywracały koryto z zawartością. Obraz ten można w skrócie podsumować: karmienie sytych jest marnowaniem sił. Pan Jezus w swoim obrazie dodaje więcej: jedzenie, czyli prawdy Boskie, to prawdziwe perły; świnie, czyli osoby, których nie obchodzi to, co najważniejsze, mogą się obrócić przeciwko ewangelizatorom i ich poszarpać.

Kim są dokładniej świnie i psy? W tradycji chrześcijanie nie odnosili tego obrazu do innych nacji czy grup społecznych. Psalm 1 ukazuje, że głównymi wrogami Ewangelii są szydercy, zebrani zwykle w grona, i ludzie nieprawi, którym się dobrze powodzi. Księga Przysłów (9, 7n) ukazuje, że pouczany szyderca wzgardzi człowiekiem, a nawet go znienawidzi.

Ja sam pytam siebie, czy nie stałem się takim psem lub sytą świnią. Czy nie przebieram między Bożymi wartościami, jedne perły przyjmując, inne lekkomyślnie odrzucając.

Święty Josemaria Escriva mawiał, że warto być powściągliwym i bez potrzeby nie mówić o technicznych aspektach duszpasterstwa. Niczemu to nie służy. Łatwo natomiast, aby ktoś wprowadzany w tajemnice funkcjonowania duszpasterzy czy kurii zapomniał, że ma do czynienia także ze światem duchowym i samym Jezusem.

ks. Marek Kruszewski
Autor jest proboszczem parafii bł. Karoliny Kózkówny w Białobrzegach
xmarekk(at)o2.pl
Blog ks. Marka
Idziemy nr 25 (508), 21 czerwca 2015 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: