Rynek biurowy

Ocena: 0
3397
Jak podaje portal propertynews.pl rynek biurowy odczuwa wzrost popytu i wysyp nowych projektów, natomiast na rynku magazynowym przy wyższej dynamice najmu i niewielkiej liczbie nowych obiektów spada wskaźnik niewynajętych powierzchni.
W pierwszych trzech kwartałach 2012 r. w Warszawie wynajęto 455 tys. mkw. powierzchni biurowej i wszystko wskazuje na to, iż w całym 2012 r. wynajęte zostanie więcej biur, niż w rekordowym 2011 r., gdy w całej stolicy najemców znalazło w sumie 573 tys. mkw. W wielu polskich aglomeracjach, takich jak Kraków, Wrocław czy Trójmiasto, ilość powierzchni wynajętej w trakcie pierwszych trzech kwartałów 2012 r. przekroczyła wynik osiągnięty w całym 2011 r. Wiąże się to przede wszystkim z rozwojem sektora nowoczesnych usług biznesowych BPO, w którym pracuje w Polsce już ponad 100 tys. osób, a największymi ośrodkami BPO są w naszym kraju Warszawa, Kraków, Wrocław i Łódź. To właśnie rozwój sektora BPO w znacznym stopniu stoi za rosnącym popytem na powierzchnie biurowe – mówi Joanna Mroczek, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku CBRE.

W ciągu najbliższych dwóch lat dostarczone zostanie zdecydowanie więcej powierzchni niż rynek jest w stanie wchłonąć w krótkim horyzoncie czasowym. W całej Polsce nowa podaż powierzchni biurowej w tym roku wyniesie około 600 tys. mkw. Jak wynika z danych CBRE w budowie w Warszawie jest prawie 700 tys. mkw., natomiast w 8 największych miastach regionalnych łącznie 510 tys. mkw., co przekłada się na odpowiednio 19 proc. oraz 21 proc. istniejących zasobów. Biorąc pod uwagę powierzchnię niewynajętą i w budowie, spośród aglomeracji regionalnych najłatwiej obecnie wynająć biura w Łodzi, Trójmieście i Wrocławiu. Jak uważają eksperci CBRE pomimo zwiększania zatrudnienia w sektorze BPO, duża ilość budowanej powierzchni biurowej na zasadach spekulacyjnych spowoduje w perspektywie dwóch lat wzrost współczynnika pustostanów. W Warszawie pierwsze nowoczesne budynki, zrealizowane na początku lat dziewięćdziesiątych, w wielu przypadkach są obecnie modernizowane, bądź nawet wyburzane, by ustąpić miejsca nowym inwestycjom. W dłuższym okresie na rozwój nowych obszarów koncentracji budynków biurowych znaczny wpływ mają inwestycje infrastrukturalne, taki jak metro, nowe mosty oraz trasy szybkiego ruchu. Zdaniem ekspertów CBRE w dłuższym horyzoncie czasowym należy spodziewać się wzrostu popytu na biura w takich dzielnicach Warszawy jak Bielany, czy też Praga.

Według danych CBRE, po trzech kwartałach 2012 r. łączne zasoby powierzchni magazynowej w Polsce wynoszą ponad 7 mln mkw., z czego w samym 3. kw. 2012 r. oddano do użytku 390 tys. mkw. W budowie znajduje się obecnie dalszych 290 tys. mkw. W 3. kw. podpisano umowy najmu na 1,73 mln mkw., a odsetek niewynajętej powierzchni wynosił na koniec września średnio 12 proc.

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 6 (12) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: