Z danych zebranych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson wynika, że II kwartał 2012 r. to kolejny wzmożony okres aktywności deweloperów na pierwotnym rynku mieszkaniowym w stolicy. Zaledwie w ciągu trzech miesięcy na rynku pojawiło się aż 59 nowych inwestycji, w których powstanie około 5 tys. mieszkań. Najwięcej lokali z najnowszej oferty dostępnych jest na Białołęce, Targówku oraz na Woli.
Dzięki tym zmianom łączna podaż na warszawskim rynku osiągnęła dotychczas najwyższy poziom 20,3 tys. lokali, a włączając w to lokale zarezerwowane - ponad 21,1 tys. mieszkań. Tak duża liczba nowych przedsięwzięć o charakterze wielorodzinnym jest wynikiem „ucieczki” deweloperów przed zapisami nowej ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, która weszła w życie 29 kwietnia 2012 r. Warto nadmienić, że w kolejnych kilkunastu projektach co prawda ogłoszono rozpoczęcie sprzedaży, jednak mieszkania nie trafiły de facto do oferty. W II kw. 2012 r. na warszawskim rynku pierwotnym zaobserwowano nieco większą niż zazwyczaj ofertę mieszkaniową jeśli chodzi o inwestycje zaliczane do segmentu apartamentowego. W jednym tylko projekcie, którego sprzedaż wznowiono – Cosmopolitan Twarda – do sprzedaży wprowadzono ponad 250 mieszkań tego typu. Około 10 spośród 59 nowo wprowadzonych do oferty inwestycji można określić mianem apartamentowych. W stolicy, podobnie jak w większości największych polskich miast, przeciętna cena jednostkowa mieszkań deweloperskich utrzymuje się w trendzie spadkowym. W Warszawie wynosi ona obecnie 8,2 tys. zł/mkw., i od końca 2009 r. spadła już o 13,2%. Mimo spadku na poziomie całego miasta nie we wszystkich dzielnicach odnotowano ten sam kierunek zmian. Przykładowo w Śródmieściu, na Pradze Północ czy we Włochach średnie ceny jednostkowe mieszkań deweloperskich wzrosły, co było wynikiem wprowadzenia do oferty nowych „droższych” mieszkań. W II kwartale 2012 r. obniżony został warszawski wskaźnik przeliczeniowy kwalifikujący do skorzystania z dopłat rządowych w ramach programu „Rodzina na swoim” z 6435 do 5904 zł/mkw. W konsekwencji w Warszawie liczba mieszkań spełniających kryteria wspomnianego programu zmalała o połowę. Obecnie wynosi ona 1,3 tys. lokali, podczas gdy pod koniec marca br. takich lokali było 2,6 tys. Warto podkreślić, że niemal 79% mieszkań kwalifikujących się do „Rodziny na swoim” znajduje się na Białołęce. Pozostałe powstaną lub powstały głównie na terenie Ursusa i Bemowa. Wspomniane wcześniej czynniki rynkowe (spadek cen oraz wyraźny wzrost oferty) przyczyniły się do wzrostu wolumenu sprzedaży mieszkań o ponad 300 lokali.
Na wzrost wpłynęła również większa determinacja do finalizacji transakcji wśród tych nabywców, którzy chcieli uniknąć dodatkowych kosztów związanych z koniecznością podpisania umów deweloperskich w formie aktu notarialnego, a taki obowiązek nakłada nowa „ustawa deweloperska”. Podsumowując w kolejnym kwartale spodziewane są dalsze spadki cen mieszkań. Ze względu na tak dużą ofertę mieszkaniową deweloperzy w większym stopniu będą zmuszeni do cenowego konkurowania między sobą – szczególnie jeśli chodzi o segment mieszkań popularnych. Z drugiej strony większy nacisk na zmniejszanie cen będzie wynikał również z mniejszych możliwości nabywczych potencjalnych klientów. W ostatnich miesiącach obserwuje się bowiem zmniejszenie liczby udzielanych kredytów hipotecznych w związku z zaostrzeniem polityki kredytowej banków.
Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 6 (12) 2012