24 października 2013 r. , decyzją Manuela Moty, Dyrektora Generalnego, firma przystąpiła do Porozumienia jako kolejny, ósmy generalny wykonawca. Pierwsze oficjalne spotkanie komitetu sterującego z udziałem prezesów firm sygnatariuszy oraz członków grupy roboczej odbyło się na terenie budowy "19. Dzielnica" w Warszawie i zaowocowało przyjęciem kolejnych inicjatyw związanych z poprawą standardów BHP.
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie jest inicjatywą zawiązaną przez siedmiu generalnych wykonawców, zwanych sygnatariuszami Porozumienia, mającą na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich budowach. Zakłada ona zrealizowanie szeregu projektów wprowadzających rozwiązania systemowe z dziedziny BHP, m.in.: wspólne wzory dokumentów, model potwierdzania kwalifikacji zawodowych pracowników budowlanych czy szkolenia okresowe. Porozumienie ma propagować kulturę bezpieczeństwa, uświadamiać zagrożenia płynące z pracy na budowie i w konsekwencji eliminować ryzyko. Wzorem dla działań Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie jest Wielka Brytania. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku liczba wypadków śmiertelnych wynosiła tam około 120 rocznie, podobnie jak obecnie w Polsce. Największe firmy budowlane powołały Grupę Generalnych Wykonawców, która zrzeszała 23 firmy mające 35-procentowy udział w brytyjskim rynku. Nadrzędnymi celami Grupy było zmniejszenie liczby wypadków śmiertelnych o 10 procent co roku i zapewnienie w pełni wykwalifikowanej siły roboczej przez trzy lata.
Cel osiągnięto - przez dziesięć lat liczba śmiertelnych wypadków na brytyjskich budowach spadła o połowę (ze 105 do 53 rocznie). Skoro zmiana w zakresie bezpieczeństwa była możliwa w jednym miejscu, to nie ma żadnych przeszkód, by przeprowadzić ją również w Polsce. Nadrzędnym celem przyświecającym działalności Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie jest całkowita eliminacja wypadków śmiertelnych na polskich budowach. Zidentyfikowano i zdefiniowano 5 obszarów działania, które następnie podzielono na projekty opracowywane przez zespoły robocze Porozumienia. Realizowane są one według z góry przyjętego harmonogramu, a ostateczny efekt każdego projektu zatwierdzany jest przez Komitet Sterujący, a więc przez wszystkich sygnatariuszy Porozumienia.
Wykwalifikowana siła robocza
Jedną z głównych przyczyn wypadków na budowach jest brak doświadczenia i umiejętności pracowników. Jedynym sposobem na poprawienie tego stanu rzeczy jest zastąpienie słabo wykwalifikowanej kadry pracownikami o formalnym wykształceniu budowlanym lub o potwierdzonych certyfikatem umiejętnościach praktycznych.
Szkolenia BHP
Braki w wiedzy na temat prawidłowego stosowania sprzętu ochrony indywidualnej i zbiorowej, a także nonszalancja i beztroska w podejściu do zagrożenia to niektóre z przyczyn wypadków w branży budowlanej. Szkolenia BHP dotyczące sprzętu i procedur są sposobem na uświadomienie pracownikom zagrożeń płynących z pracy na budowach.
Podwykonawcy
Podwykonawcy są znaczącym partnerem przy realizacji kontraktów sygnatariuszy Porozumienia, stanowiąc nawet 70% wszystkich sił realizujących daną inwestycję. Dlatego szczególnie ważne jest budowanie świadomości BHP w firmach współpracujących z generalnymi wykonawcami i wspomaganie ich w dążeniu do poprawy standardów bezpieczeństwa pracy. Porozumienie chce współpracować z podwykonawcami, dla których zdrowie i życie pracowników jest ważne i którzy chcą uczestniczyć w podnoszeniu standardów BHP.
Zarządzanie ryzykiem
Dla eliminacji wypadków przy pracy bardzo ważna jest i dentyfikacja pojawiających się na budowie zagrożeń i opracowanie skutecznych metod ich minimalizowania. Dzięki wspólnym, szczelnym rozwiązaniom w tym zakresie, podwykonawcy pracujący na budowach Porozumienia będą mieli narzędzia, które pozwolą im na skuteczne rozpoznawanie ryzyka i odpowiednie dobranie środków ochrony indywidualnej i zbiorowej.
Kultura BHP
Zapobieganie wypadkom wiąże się nie tylko z procedurami i sprzętami ochronnymi, ale również z budowaniem świadomości i kultury BHP zarówno wśród pracowników budowlanych jak i w społeczeństwie. Należy podkreślać, że wypadki przy pracy nie są oczywistą normą i nie można zgadzać się na to, aby corocznie kilkaset osób traciło w ich wyniku życie. Poprawa bezpieczeństwa oraz ochrona zdrowia i życia to nie luksus, a obowiązek pracodawców i odpowiedzialnych instytucji państwowych.
Jak działa Porozumienie?
Według umowy między sygnatariuszami Porozumienia, każda spółka będzie pełniła roczną prezydencję, podczas której będzie miała szansę zaprezentować własne pomysł y. Pierwsza w tej roli wystąpiła firma Skanska, a jej kadencja została przedłużona na rok 2013. O wysoki poziom merytoryczny wypracowanych rozwiązań dbają grupy robocze złożone z szefów BHP każdego z sygnatariuszy, wspierane przez zespoły specjalistów od bezpieczeństwa. Nadzór nad pracami Porozumienia pełni Komitet Sterujący złożony z prezesów wszystkich ośmiu spółek. Porozumienie zwiększa szanse osiągnięcia znaczącej poprawy w zakresie BHP w skali całej branży, bo chcemy się dzielić z innymi firmami nasz ym doświadczeniem, wiedzą i wynikami. Od jednolitych, jasnych i egzekwowanych zasad BHP nie ma odwołania. W ostatecznym rozrachunku stawką jest przecież ludzkie życie.
Współpraca z instytucjami
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie zostało zainicjowane przez Głównego Inspektora Pracy, przy wsparciu Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Zdając sobie sprawę z tego, że faktyczna poprawa bezpieczeństwa na polskich budowach może nastąpić tylko poprzez prowadzenie szeroko zakrojonych dzia łań, w tym zmiany przepisów prawnych, jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy oraz organizacji branżowych związanych z budownictwem i BHP. Nasze działania wspiera Związek Zawodowy "Budowlani", Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Sekretariat Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ “Solidarność" oraz Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi partnerami, którym bliska jest nasza idea promowania najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa pracy.
Źródło i grafika: Mota-Engil Central Europe S.A.