Amerykańskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (US Green Building Council) zaktualizowało system certyfikacji LEED Leadership in Energy & Environmental Design, związany ze zrównoważonym budownictwem.
Nowa norma nosi nazwę LEED v4 i wejdzie w życie w połowie listopada 2013 roku. Jednak do 2015 roku możliwe będzie korzystanie z bieżącej wersji LEED 2009, w związku z czym niektórzy architekci, wykonawcy, czy właściciele obiektów mogą zdecydować się na stosowanie istniejącej obecnie normy.
Jakie zmiany w Certyfikacji LEED wprowadza nowa aktualizacja?
Materiały i zasoby naturalne:
Jakość środowiska wewnętrznego:
Tabela norm czasu pogłosu:
Regionalna produkcja:
W wielu kategoriach użycie materiałów pozyskanych w promieniu 100 mil (ok. 161 km) od miejsca budowy zapewni premię 200% w stosunku do podstawowej wartości punktowej (tzn. wynik zostanie pomnożony razy 2).
Rozwój certyfikacji związanych z ekologicznym budownictwem pociąga za sobą coraz większą harmonizację. Oznacza to, że te same dane można wykorzystywać w różnych programach norm i nie ma konieczności ich przekształcania. Większa harmonizacja sprawia również, że certyfikacje opierają się w mniejszym stopniu na opisach, a w większym na faktach. To dwa pozytywne aspekty, które sprawiają, że certyfikacja zielonych budynków przekłada się w większym stopniu na funckjonalność i komfort użytkowników.
Źródło i grafika: Rockfon