Kolejny etap budowy biurowca VIBE w Warszawie

Ocena: 5
6240

Budowa biurowca VIBE u zbiegu ulic Kolejowej i Towarowej weszła w kolejny etap. Znikają rusztowania, a oczom przechodniów ukazują się fragmenty elewacji budynku, która nawiązuje do industrialnej historii Woli. Najnowszy budynek Ghelamco dostarczy przyszłym najemcom 15 tys. mkw. najwyższej klasy powierzchni biurowej i jako pierwszy w Polsce otrzyma swoje własne muzyczne DNA.

 

 

 

Materiały w odcieniach brązu, a także pionowe i poziome podziały, nadają elewacji industrialnego charakteru, nawiązując tym samym do tradycji dzielnicy oraz samego miejsca. Przed kilkudziesięcioma laty na terenie, na którym powstaje biurowiec, znajdowały się bowiem tory i bocznice kolejowe obsługujące stojący obok dworzec towarowy. Dziś przypominają już o tym jedynie nazwy ulic: Towarowa i Kolejowa, w narożniku których powstaje VIBE. Równocześnie wewnątrz budynku trwają prace wykończeniowe i instalacyjne.

- Projektując VIBE’a myśleliśmy o symbolicznym odniesieniu się do ciekawej, a powszechnie nieznanej przeszłości tego miejsca. Architektura wnętrz i wygląd elewacji powstawały również z udziałem agencji kreatywnej i Wojciecha Urbańskiego, którzy zainspirowali nas swoim pomysłem na identyfikację dźwiękową i wizualną. Dzięki temu uzyskaliśmy projekt nowoczesny, a zarazem lokalny w swym charakterze – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland. – Z niecierpliwością wyczekujemy otwarcia budynku dla pierwszych najemców, z którymi już podpisaliśmy umowy. Zainteresowanie inwestycją jest duże, ponieważ to projekt wyjątkowy. Jako pierwszy biurowiec w Polsce otrzyma własną audiosferę rezonującą w jego wnętrzach, nadającą mu unikalny i osobliwy charakter. VIBE przyciąga też centralną, znakomicie skomunikowaną lokalizacją oraz najwyższym komfortem użytkowania, dzięki wykorzystaniu inteligentnych i zielonych rozwiązań zgodnych z wymogami ESG. Wierzymy, że będzie idealnym miejscem pracy.

VIBE jest projektem miastotwórczym. Ważną częścią drugiego etapu będzie ogólnodostępny skwer miejski z pasażem i wolnostojącym pawilonem gastronomiczno-kulturalnym. Pierwszy etap kompleksu zostanie ukończony na przełomie I i II kwartału 2024 roku. Za projekt budynku odpowiada pracownia architektoniczna PIG Architekci.

Pierwszy biurowiec z muzycznym DNA

Nazwa projektu – VIBE – to odwołanie do energicznego i wielkomiejskiego klimatu, który panować będzie w najnowszej inwestycji Ghelamco. Po raz pierwszy w Polsce, budynek otrzyma własną, specjalnie dla niego skomponowaną audiosferę, która nada mu niepowtarzalny i osobliwy charakter i w czasie rzeczywistym dostrajać się będzie do tempa i rytmu życia wewnątrz budynku. Do skomponowania audiosfery VIBE’a, która stanie się symbolem nowej inwestycji Ghelamco, zaproszony został znany polski kompozytor, producent i sound designer, Wojciech Urbański. Oprócz skomponowania muzyki, zaprojektowany został także cały zestaw doświadczeń akustyczno-wizualnych, które będą towarzyszyć najemcom i odwiedzającym VIBE. W tym celu wykorzystano szereg mediów – od grafiki 3D, po motion design, parametrykę i sound design.

W zgodzie z ESG

VIBE został zaprojektowany zgodnie ze strategią ESG Ghelamco. Biurowiec będzie wykorzystywał ultranowoczesny Building Energy Management System (BEMS), który pozwoli na znaczące zmniejszenie zużycia energii. Zrównoważony charakter kompleksu potwierdzą certyfikaty w systemach: WELL, BREEAM, SmartScore, WiredScore i Green Building Standard. W tych dwóch pierwszych celem dewelopera jest uzyskanie certyfikatów na najwyższych możliwych poziomach: Platinium oraz Outstanding. Docelowo biurowiec zasilany będzie w 100% czystą energią.

Podobnie jak inne budynki Ghelamco, VIBE zostanie zaopatrzony w autorski system Signal OS, który monitoruje stan budynku i dzięki temu zapewnia optymalne środowisko pracy. Zamontowanie rozwiązań antypandemicznych, takich jak wirusobójcze lampy UV w windach i systemach wentylacji, pozwoli zadbać o zdrowie i komfort użytkowników.

Chcąc zachęcić najemców do ekologicznych środków transportu, VIBE zapewni bogatą infrastrukturę dla rowerzystów (m.in. szafki, prysznice, parking rowerowy, stacja naprawy) oraz ładowarki dla elektrycznych jednośladów i samochodów.

Źródło: Ghelamco

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: