Inżynier a zawód przyszłości

Ocena: 0
2826
Co to znaczy „zawód przyszłości”? Z jednej strony to ten, który – według prognoz – pojawi się wkrótce na rynku lub już powoli nań wchodzi, ale nie będzie miał dominującej pozycji. Z drugiej – jest to profesja, w którą można zainwestować, bo wkrótce – za pięć, dziesięć czy piętnaście lat – będzie rozchwytywaną na rynku pracy.

Badania przeprowadzane przez ekspertów wskazują, że najbardziej pomyślne perspektywy zatrudnienia posiadają absolwenci kierunków ścisłych i technicznych. To oni najszybciej po ukończeniu studiów dostają pracę, a ich zarobki na start mieszczą się w granicach od 3 do 5 tys.

Listę nowych zawodów z dużą przyszłością otwiera mechatronik. To skrzyżowanie mechanika, elektronika i informatyka. Mechatronika znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się skomplikowana aparatura. Wiele nowych kierunków studiów na uczelniach technicznych jest dofinansowana w ramach „kierunków zamawianych”. Kierunki zamawiane to rządowy program, którego celem jest zachęcenie młodych ludzi do wyboru takich kierunków studiów, które są kluczowe dla rozwoju gospodarki. Są to przede wszystkim studia techniczne, przyrodnicze oraz matematyczne. Rząd przygotował dla studentów tych kierunków różnorodne udogodnienia, m.in. stypendia, kursy wyrównawcze, płatne staże. Projekt rządowy objął m. in. takie kierunki jak: budownictwo, chemia, energetyka, inżynieria procesowa, technologia chemiczna.

Jak szukać i znaleźć dobrą pracę jako inżynier? Ważniejsze dla osoby, która jest już inżynierem jest zaplanowanie właściwego rozwoju i kariery.
Poszukiwanie właściwej pracy zależy kilku czynników:
  • czy mamy doświadczenie zawodowe?
  • czy mamy wymagane przepisami uprawnienia do wykonywania zawodu?
  • czy posiadamy wystarczającą wiedzę do pracy w konkretnej firmie?
Te czynniki warunkują poszukiwanie pracy, bo jeśli np. nie posiadamy wymaganego doświadczenia, bądź uprawnień to nie możemy ubiegać się o niektóre stanowiska ani pracować wykonując wolny zawód dla różnych osób i firm.
Zgodnie z obowiązującym art. 14 ust. 1 Prawa budowlanego uprawnienia budowlane są udzielane w specjalnościach:
1.    architektonicznej,
2.    konstrukcyjno-budowlanej,
3.    drogowej,
4.    mostowej,
5.    kolejowej,
6.    wyburzeniowej,
7.    telekomunikacyjnej,
8.    instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych,  
        wodociągowych i kanalizacyjnych,
9.    instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.

Uwaga!
Wniosek w sprawie przystąpienia do egzaminu na uprawnienia budowlane można złożyć do okręgowej komisji kwalifikacyjnej okręgowej izby inżynierów budownictwa, właściwej według miejsca zamieszkania. 

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 6 (12) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: