Grupa Ożarów SA partnerem wystawy Krzemień w przyrodzie i kulturze

Ocena: 0
3394
Grupa Ożarów SA zaprasza do Muzeum Archeologicznego w Krzemionkach na bezpłatną wystawę, która powstała przy wsparciu firmy.  "Region, w którym położona jest cementownia, słynie z trzech znakomitych dóbr: cementu, wiśni nadwiślanki i krzemienia pasiastego, dlatego właśnie z postanowiliśmy wesprzeć tę wystawę" - mówi Prezes Zarządu Grupy Ożarów SA Andrzej Ptak.

Wystawa "Krzemień w przyrodzie i kulturze" ma na celu przybliżenie zwiedzającym długiej i burzliwej geologicznej historii krzemienia oraz roli jaką odegrał w codziennym życiu człowieka. Na wystawie jest prezentowanych kilkadziesiąt odmian krzemienia z różnych stron Europy, hipotezy dotyczące jego pochodzenia, a także sposoby wykorzystywania w pradziejach, czasach nowożytnych i współcześnie.

Krzemień to dla geologów wciąż zagadkowa skała, której pochodzenie mimo wielu lat badań pozostaje nie do końca wyjaśnione. Dla archeologów to unikatowy surowiec mineralny będący kamieniem węgielnym w cywilizacyjnym pochodzie rodzaju ludzkiego. Krzemień od dawien dawna odgrywał ogromną rolę w życiu człowieka, jako surowiec do wytwarzania narzędzi czy krzesania ognia. Dziś ten tajemniczy kamień fascynuje artystów. Jego niepowtarzalny deseń i wyszukane piękno dają ogromne możliwości twórczej inspiracji.

Ekspozycja jest realizowana wspólnie przez Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki oraz Muzeum Narodowe w Kielcach. Wejście na wystawę jest bezpłatne w godzinach otwarcia muzeum (8.00-15.00) od wtorku do niedzieli.

Albert Choinka z działu marketingu Grupy Ożarów SA. dodaje, że nie jest to pierwsza inicjatywa, w której cementownia wspomaga Krzemionki: "W tym roku wspomagaliśmy finansowo wydanie przewodnika pt. "KRZEMIONKI. Prahistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego" autorstwa dra archeologii Tomasza Jerzego Bąbla, przygotowanego w dwóch wersjach językowych.

Źródło i grafika: Grupa Ożarów SA
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: