Dobre wyniki w III kwartale

Ocena: 0
2732
Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 7,7% w porównaniu z wrześniem 2010 roku i o 13,0% wobec poprzedniego miesiąca – podał Główny Urząd Statystyczny. To znacznie powyżej oczekiwań rynku. Stosunkowo dobra koniunktura w pierwszym półroczu utrzymała się także w trzecim kwartale, jednak sygnalizowane spowolnienie gospodarcze prędzej czy później odbije się na wynikach kolejnych kwartałów.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) wzrosły we wrześniu o 1,4% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym o 8,1%. W sierpniu wzrost wynosił 6,8% rok do roku. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie wyższym o 7,1% niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,9% w porównaniu z sierpniem br. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 18,3% w porównaniu z sierpniem i o 18,1% w porównaniu do ubiegłego roku.

Dane GUS-u za wrzesień o produkcji przemysłowej (wzrost r/r o 7,7%) i budowlano-montażowej (wzrost r/r o 18,3%) świadczą o tym, że stosunkowo dobra koniunktura w pierwszym półroczu utrzymała się także w trzecim kwartale. W produkcji przemysłowej szczególnie wysoką dynamikę mają nadal branże nastawione na eksport. Zapewne związane to jest z realizacją wcześniejszych wysokich jeszcze zamówień.

Sygnalizowane spowolnienie wzrostu w Niemczech i innych krajach UE powinno przynieść efekt u nas dopiero w IV kwartale, a nawet później. Dotyczy to szczególnie trwałych wyrobów konsumpcyjnych. Znaczny spadek produkcji maszyn i urządzeń świadczy jednak o rozpoczęciu ograniczania wydatków inwestycyjnych przez przedsiębiorstwa. Z kolei bardzo dobre wyniki w budownictwie są związane po części z wyjątkowo przyjazną pogodą, a więc nadrabianiem zaległości powstałych w deszczowych miesiącach II-go kwartału.


Prof. Stanisław Gomułka
główny ekonomista BCC


Business Centre Club istnieje od 1991 roku. Jest największą w kraju organizacją indywidualnych pracodawców. Zrzesza 2500 członków (osób i firm). Wśród członków BCC znajdują się największe międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe, ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze itd. BCC koncentruje się na działaniach lobbingowych, których celem jest rozwój polskiej gospodarki, zwiększenie liczby miejsc pracy i pomoc przedsiębiorcom.

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 4 (7) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: