Coraz więcej mieszkań i coraz niższe ceny

Ocena: 0
2296
W III kw. 2015 roku Polacy płacili za mieszkania nawet o 17 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2014 roku. Wskutek rosnącej podaży na rynku, kupującym udawało się wynegocjować lepsze warunki, ale nie dotyczyło to każdej kategorii metrażowej. W niektórych lokalizacjach, ceny najpopularniejszych mieszkań wzrosły nawet o 26 proc.

Bankier.pl, "Puls Biznesu" i Cenatorium rozpoczynają właśnie nowy cykl raportów z rynku nieruchomości, opartych na transakcyjnych cenach mieszkań z ośmiu największych miast Polski. Badanie prezentuje dane rynkowe w ujęciu kwartalnym, dotyczy średnich stawek za 1 mkw. mieszkania. Kwoty uwzględniają cały rynek, zarówno pierwotny jak i wtórny.

Miastem największych obniżek na przestrzeni ostatniego roku była Łódź. Wyludniająca się stolica województwa łódzkiego oferuje chętnym na zakup mieszkania nawet 17 proc. obniżki w przypadku lokali o powierzchni co najmniej 80 mkw. Cena 1 mkw. jest też w tej kategorii najniższa i wynosi 3106,31 zł/mkw. Na cenie zyskały tylko najmniejsze lokale, które są dobrą inwestycją pod wynajem.

Obniżek nie ustrzegła się również tradycyjnie najdroższa Warszawa - w tym przypadku oferenci na rynku mieszkań również zeszli z cen. Przy mieszkaniach o dużych powierzchniach obniżki wyniosły nawet 10 proc. "Choć ceny ofertowe na tym rynku wykazują wzrosty w porównaniu do zeszłego roku, ceny transakcyjne spadają. Rosnąca podaż na rynku pozwala więc klientom wywalczyć u sprzedawców lepsze stawki, niż te, które zostały pierwotnie zaoferowane" - komentuje Mateusz Gawin, redaktor Bankier.pl.

"Obecnie występuje kilka czynników, które mogą mieć wpływ na obniżenie cen nieruchomości. Przede wszystkim chodzi o bardziej restrykcyjne wymogi KNF-u odnośnie do udziału kapitału własnego przy staraniach o kredyt mieszkaniowy. Drugi czynnik, to podatek bankowy, który negatywnie wpłynie na ceny i dostępność kredytów na zakup swojego "M". Trzeci czynnik, to zapowiedzi rządu Prawa i Sprawiedliwości odnośnie do nowego programu budowy tanich mieszkań, który może wpłynąć na odłożenie w czasie decyzji o zakupie mieszkania przez część potencjalnych kredytobiorców. Nie liczyłbym jednak na wysokie i natychmiastowe spadki cen. Prędzej można mówić o spowolnieniu dynamiki ich wzrostu" - komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Więcej na ten temat: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-transakcyjne-mieszkan-III-kw-2015-r-Raport-7304160.html

Źródło: www.bankier.pl
Zdjęcie: www.sxc.hu

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: