CEMEX Polska zajął I miejsce w Europejskim Konkursie Dobrych Praktyk w obszarze BHP

Ocena: 0
3359
CEMEX Polska zajął I miejsce w konkursie na szczeblu krajowym za silne przywództwo w zarządzaniu bezpieczeństwem i higieną pracy oraz aktywne zaangażowanie pracowników w kwestie związane z BHP.

Organizatorem konkursu jest Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia Pracy we współpracy z państwami członkowskimi i aktualną prezydencją Rady Unii Europejskiej. Konkurs ma na celu ukazanie korzyści z przestrzegania zasad BHP oraz promowanie najlepszych przykładów współpracy kierowników i pracowników w ramach zapobiegania ryzyku.

Nagrody zostaną wręczone na ceremonii, która odbędzie się 13 listopada 2012 roku, podczas XV Konferencji Liderów Bezpiecznej Pracy. Branża budowlana, której przedstawicielem jest CEMEX, wiąże się z występowaniem wielu zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników, które muszą być odpowiednio identyfikowane oraz zarządzane, jeżeli chcemy ograniczać ilość wypadków przy pracy.

Priorytetem CEMEX Polska jest całkowita eliminacja wypadków przy pracy. Firma CEMEX opracowała program Przywództwo w Zakresie Bezpieczeństwa Pracy mający na celu zwiększenie świadomości, odpowiedzialności i zaangażowania pracowników, osób dozoru oraz najwyższego kierownictwa w prewencję przeciw wypadkom. Głównym filarem programu określono odczuwalne i silne przywództwo w zakresie bezpieczeństwa pracy, wykazywane przez liderów, na każdym szczeblu organizacji. Zaangażowanie kierownictwa daje możliwość egzekwowania przepisów i zasad BHP oraz wewnętrznych standardów składających się na poszczególne elementy Systemu Zarządzania BHP CEMEX.

W skład programu wchodzą:
  • Wizyty Najwyższego Kierownictwa w poszczególnych zakładach produkcyjnych poświęcone sprawom BHP. Wnioski z nich wynikające przedstawiane są w trakcie comiesięcznych spotkań poszczególnych pionów biznesowych. Członkowie Zarządu oraz Dyrektorzy produkcyjni muszą odbyć co najmniej 2 tego typu wizyty w ciągu miesiąca.
  • Szkolenie Legacy z zakresu wzmacniania przywództwa kierownictwa w zakresie BHP oraz zmiany tych zachowań w pracy, które mogą zwiększać ryzyko zaistnienia wypadków przy pracy. Teoretyczne i praktyczne szkolenie zwraca uwagę na odpowiedzialność spoczywającą na osobach kierujących pracownikami oraz na ryzyka związane z zagrożeniami, które mogą przyczynić się do powstania wypadków przy pracy. Istotnym elementem szkolenia jest poprawa komunikacji pomiędzy osobą dozoru a pracownikiem, dotycząca zagrożeń na stanowiskach pracy.
  • Wprowadzenie Systemu Kart Zdarzeń Potencjalnie Wypadkowych w zakładach CEMEX, na których można zgłaszać zauważone zagrożenia. Karty zostały skierowane w głównej mierze do pracowników, jako osób odgrywających w procesie produkcji największą rolę, oraz podwykonawców pracujących i wykonujących usługi w zakładach CEMEX. Rozpoznając zagrożenia i zdarzenia potencjalnie wypadkowe firma ma możliwość dotarcia do ich przyczyn i wprowadzenia działań naprawczych mających na celu zapobieganie ponownemu ich wystąpieniu.
  • Plan poprawy BHP, który każdego roku opracowuje kierownik danego wydziału lub zakładu. W planie poprawy ujmuje się inicjatywy powstałe poprzez konsultację przełożonego z pracownikami, a także na podstawie przeprowadzanych wizyt przez Najwyższe Kierownictwo oraz Służbę BHP. Na jego podstawie podejmowane są działania techniczne oraz organizacyjne mające na celu poprawę warunków pracy.
  • Bezpieczeństwo kierowców poprzez zmniejszenie ryzyka związanego z transportem po drogach publicznych. CEMEX wykonuje audyty kierowców z zakresu bezpiecznej jazdy, stanu technicznego pojazdów, posiadanych kwalifikacji. Organizuje szkolenia kierowców samochodów ciężarowych i osobowych z praktycznych zasad bezpiecznej jazdy. Wprowadził też oznaczenia na pojazdach przewożących cement, by inni użytkownicy dróg mogli poinformować CEMEX widząc bezpieczne lub niebezpieczne zachowanie na drodze kierowcy firmy.
  • Zarządzanie i współpraca z podwykonawcami. W CEMEX Polska odbywa się ciągłe monitorowanie oraz kontrola przestrzegania przepisów BHP przez podwykonawców. Firma wprowadziła formalne wymagania, dopuszczające firmy zewnętrzne do pracy, a zasady BHP dla podwykonawców oraz ich pracowników zawarte są w załączniku, który dołączany jest do każdej umowy. Każdy pracownik podwykonawcy musi przejść szkolenie wprowadzające przeprowadzone przez służbę BHP CEMEX lub inne osoby do tego wyznaczone.
Wprowadzony program przyczynił się do spadku liczby wypadków przy pracy pracowników i podwykonawców CEMEX. Poprawiła się kultura bezpieczeństwa pracy oraz wzrosło zaangażowanie pracowników w działania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.

Polityka BHP oparta na przywództwie oraz jej konsekwentna realizacja została niejednokrotnie doceniona przez międzynarodowe struktury firmy. CEMEX Polska otrzymał pierwsze miejsce w konkursie BHP CEMEX spośród wszystkich 50 krajów na świecie, w których CEMEX prowadzi swoją działalność jako firma posiadająca najskuteczniejszy System Zarządzania BHP.

Źródło i zdjęcie: CEMEX Polska
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: