Kogo obchodzi zrównoważony rozwój? Ciebie! - Pod takim hasłem odbyła się już trzecia edycja międzynarodowej konferencji poświęconej przyszłości budownictwa Future4Build. Cemex Polska był partnerem panelu "Wartość zrównoważonego budownictwa vs. cena".
Tematem przewodnim konferencji były strategie zrównoważonego rozwoju dla Polski w perspektywie dyrektyw UE 2014-2020. Wszystkie dyskusje podczas dwudniowego wydarzenia skupiały się przyszłości branży, która dąży w kierunku rozwoju zrównoważonego budownictwa. I i II edycja Future4Build pod hasłem "Zrównoważony Rozwój w Budownictwie" stanowiła połączenie rozległej wiedzy i praktycznych rozwiązań oraz prezentacji przygotowanych przez krajowych i międzynarodowych ekspertów w branży. Ideą zrównoważonego rozwoju w budownictwie jest promowanie wartości ekologicznych, ekonomicznych, społecznych oraz działanie z myślą o przyszłości pokoleń, które zamieszkują polskie miasta oraz wsie.
Podczas tegorocznej, III edycji Future4Build, w czasie debat, paneli dyskusyjnych i nieformalnych spotkań uczestnicy mogli zdobyć informacje o ekologicznych, "zielonych" rozwiązaniach w budownictwie oraz ich korzyściach na przykładach funkcjonujących rozwiązań w zrównoważonym budownictwie na świecie, w Europie oraz w Polsce.
W trakcie panelu dyskusyjnego "Wartość zrównoważonego budownictwa vs. cena", któremu patronował CEMEX Polska paneliści zastanawiali się czy koncentrowanie się na najniższej cenie jest słuszną taktyką, czy też odbija się na jakości stosowanych materiałów i świadczonych usług? Wprowadzeniem do dyskusji było zaprezentowane studium przypadku dotyczące dróg betonowych. Drogi betonowe są dobrym przykładem inwestycji w zakresie zrównoważonego rozwoju ponieważ posiadają wartość zarówno środowiskową m.in. ograniczenie skutków miejskich wysp ciepła i ograniczenie emisji CO2, społeczną - większe bezpieczeństwo w wielu wymiarach, jak i ekonomiczną - niższy koszt w całym cyklu życia projektu.
Podczas dyskusji Piotr Rusecki, Dyrektor Pionu Betonu, Członek Zarządu, CEMEX Polska mówił o najważniejszych barierach w zakresie zrównoważonego budownictwa. Do rozwoju "zielonego" budownictwa niezbędne są działania w 4 obszarach:
- Nowych technologii w celu zaspokojenia potrzeb wynikających z konieczności ochrony zasobów naturalnych.
- Polityki rządu ukierunkowanej na określenie wymagań według potrzeb zrównoważonego rozwoju oraz ich egzekwowaniu przy projektowaniu i budowie nowych obiektów.
- Zdefiniowanie kluczowych cech i rozwiązań dla materiałów budowlanych spełniających kryteria zrównoważonego budownictwa.
- Wprowadzenia programów finansowych promujących zrównoważone budownictwo.
W czasie dwóch dni konferencji Future4build odbyło się 28 paneli dyskusyjnych i 115 ekspertów z Polski i zagranicy. Udział w niej wzięło blisko 400 delegatów z takich środowisk jak: architekci, deweloperzy, inwestorzy, planiści, konstruktorzy, producenci, instytucje rządowe i samorządowe oraz jednostki pożytku publicznego a także instytucje finansowe.
Źródło i grafika: Cemex Polska