Już w przeddzień otwarcia głównej ekspozycji, 11 lutego, rozpocznie się Forum Gospodarczego Build 4 Future. Liderzy branży budowlanej, eksperci, przedstawiciele administracji państwowej i samorządów podejmą istotne tematy dotyczące przyszłości budownictwa w Polsce. Debata o perspektywach rozwoju, możliwościach finansowania i inwestycjach, rządowych projektach budownictwa socjalnego i wsparciu dla eksportu potrwa dwa dni. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.build4future.pl
Czas na dobry biznes
Przedstawicielom handlu dedykowany jest pierwszy dzień BUDMY, 12 lutego, nazwany Dniem Dystrybutora. Specjalnie zaaranżowana Strefa Spotkań w pawilonie nr 3 pozwoli w komfortowych warunkach prowadzić rozmowy biznesowe z wystawcami. W ramach targowego programu Hosted Buyers w Poznaniu pojawią się również kupcy z ponad 30 państw, w tym m.in. z: Bułgarii, Czech, Francji, Gruzji, Irlandii, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Mongolii, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowenii, Tadżykistanu, Turcji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dla handlowców przygotowano również warsztaty "Jak sprzedawać wymagającemu klientowi", które rozwiną ich techniki prowadzenia negocjacji.
BUDMA architektonicznie
Architekci, projektanci, designerzy i studenci zawładną targową Iglicą, w której w dniach 13 i 14 lutego, podczas Forum Designu i Architektury D&A, wysłuchają prelekcji światowej sławy twórców: Giuseppe Blenginiego, Emilio Nanniego oraz Marcantonia Malerby, wymienią się doświadczeniami i będą inspirować się najciekawszymi obiektami, a także dyskutować o wyzwaniach. Ponadto w przestrzeni Iglicy niemal 100 pracowni architektonicznych zaprezentuje się na powierzchni 1 metra, tworząc łącznie interesujący przegląd najnowszych konceptów dla przyszłych inwestorów pod nazwą 1m/arch. To tu uhonorowani zostaną laureaci dwóch konkursów architektonicznych BUDMY oraz wyeksponowane będą ich prace. Najzdolniejsi adepci architektury – uczniowie i studenci konkurowali w Szkicach architektonicznych. Profesjonaliści walczyli o Nagrodę ABA - Architecture Budma Award, która przyznana zostanie wyróżniającemu się pod względem estetyki, jakości wykonania i funkcjonalności projektowi budynku zrealizowanego od 2016 roku w Polsce.
Zrobię to lepiej – targi dla fachowców
Fachowców, którzy przyjadą do Poznania na Targi BUDMA wystawcy oczarują setkami nowości i premier produktów, a organizatorzy i partnerzy zaproszą do udziału w wydarzeniach specjalnych. W potyczkach na fachowe umiejętności udział wezmą dekarze, parkieciarze, monterzy stolarki budowlanej, a także adepci zawodów budowlanych. Biorąc czynny udział lub bacznie przyglądając się Mistrzostwom Parkieciarzy w międzynarodowej obsadzie, Monteriadzie i rywalizacji Turbo Dekarz będzie można doskonalić swój warsztat zawodowy. Takich miejsc będzie więcej – w specjalnych strefach pokazowo-warsztatowych, każdy fachowiec będzie miał możliwość własnoręcznego wypróbowania i sprawdzenia zalet innowacyjnego sprzętu budowlanego, narzędzi i materiałów w warunkach "roboczych", a także zasięgnięcia dodatkowych, cennych informacji bezpośrednio od ich producentów. Szczególnie warto zwrócić uwagę na 43 produkty nagrodzone Złotymi Medalami MTP za innowacyjność, zastosowanie nowych technologii i wysoką jakość wykonania, można też wytypować jeden z nich, który otrzyma dodatkowy tytuł "Wybór Konsumenta".
Konferencje, prezentacje, konsultacje
Scena Nowe Trendy w pawilonie 3A oraz sale konferencyjne w kilku innych pawilonach targowych wypełnią się prelekcjami i debatami. W specjalnej STREFIE BHP na placu budowy doświadczeni eksperci i wystawcy oferujący sprzęt i usługi w tym zakresie poruszą najważniejsze zagadnienia dla zachowania bezpieczeństwa przy realizacji inwestycji budowlanych. Temat ten będzie również podjęty w ramach konferencji "BUDUJ BEZPIECZNIE. Ograniczanie zagrożeń przy wykonywaniu prac na wysokości". Partnerzy Programu BUDUJ ZE STALI zapraszają do udziału w seminarium, podczas którego temat "Innowacji w budownictwie stalowym" podejmą przedstawiciele wiodących firm tej branży. Kolejne konferencyjne zagadnienie to "Budownictwo drewniane w Polsce wobec europejskich standardów od 2021 roku. Kompendium wiedzy dla architekta/projektanta/wykonawcy". Uczestnicy XII Dnia Urbanisty porozmawiają m.in. o programie "Czyste powietrze" w ramach konferencji "Przestrzeń w lepszym klimacie". Zagadnienia budownictwa przyjaznego naturze rozważą także znani architekci podczas debaty "Ekologia, Zrównoważony Rozwój, Innowacyjność. Wyzwania Architektury w XXI w.". To tylko przykładowe wydarzenia, a szczegółowy program dostępny jest na stronie www.budma.pl/pl/program_wydarzen_budma_2019/
Dla kogo BUDMA?
W tegorocznej BUDMIE prognozowany jest udział niemal 50 tysięcy profesjonalistów. Główne grupy zawodowe branży budowlanej, które odwiedzą targi to: fachowcy, handlowcy, architekci i projektanci oraz inwestorzy. Zarówno przedstawiciele dużych firm wykonawczych, biur projektowych czy sieci handlowych, jak i mniejsi przedsiębiorcy, hurtownie budowlane, także indywidualni fachowcy przyjeżdżają w zasadzie po to samo - nowości produktowe i kontakty biznesowe "tu i teraz". Targi BUDMA to miejsce spotkań całej branży budowalnej, w którym tworzy się perspektywy dla rozwoju, inspiruje i wyznacza kierunki.
WinDoor-tech – technologie przyszłości
Technologie przyszłości - to główne hasło tegorocznych targów WinDoortech. Organizacja wydarzenia wspólnie z Budmą daje efekt synergii. W jednym miejscu i czasie swoją ofertę prezentują firmy zajmujące się produkcją stolarki budowlanej oraz dostawcy najnowszych technologii, rozwiązań i systemów, będący światowymi liderami w tym segmencie.
Kolejny rok z rzędu, Polska jest najważniejszym producentem okien w Europie. Targi WinDoor-tech odzwierciedlają dobrą koniunkturę w branży, goszcząc rekordową liczbę wystawców z całego świata. Impreza odbywająca się w cyklu dwuletnim zajmie po raz pierwszy aż 3 targowe pawilony.
Premierą w historii WinDoor-tech będą odwiedziny i ekspozycja delegacji członków GIMAV. To kluczowe stowarzyszenie skupiające włoskich producentów i dostawców maszyn, akcesoriów, sprzętu i komponentów do obróbki szkła. Polska jest dla nich bardzo ważnym rynkiem.
Jedną z ciekawostek imprezy będzie największa w Polsce ekspozycja najnowszych maszyn i urządzeń do transportu i montażu wielkogabarytowego szkła, okien i fasad. Nowoczesne dźwigi i roboty to efekt coraz śmielszych wizji architektonicznych i konieczności ich realizacji. Choć szyby ważące nawet powyżej 1000 kg nikogo dziś nie dziwią to wyzwaniem stają się logistyka i montaż. Sprostać im mogą tylko najnowocześniejsze rozwiązania – takie znajdą się w ekspozycji WinDoor-tech w pawilonie 8.
To jednak nie wszystko dla miłośników technologii jutra. Flagowa oferta targów to ekspozycja nowatorskich osiągnięć z zakresu automatyzacji, w tym maszyn i urządzeń do obróbki drewna, tworzyw sztucznych i aluminium. W ofercie wystawców znajdą się roboty, okucia, oprogramowanie do optymalizacji produkcji, technika pomiarowa.
Źródło: MTP