Na Targach BAU 2013, odbywających się pomiędzy 14 a 19 stycznia 2013 r. w Monachium, firma BASF zaprezentowała wkład branży chemicznej w rozwój budownictwa zrównoważonego.
W hali A4 przy stoisku nr 303, firma BASF przedstawiła wiele rozwiązań, w tym produktów do podniesienia efektywności energetycznej budynków. Inne prezentowane artykuły, to m.in. materiały przyczyniające się do poprawiania wytrzymałości budynków, a co za tym idzie zmniejszające koszty konserwacji i napraw. BASF wspiera również architektów i planistów chętnych do wypróbowania nowych metod projektowania oraz prezentuje swoje idee na temat najnowszych badań poświęconym pigmentom elektrochromatycznym, które mogą być wykorzystywane w systemach oświetlenia dookólnego wnętrz.
BASF był partnerem specjalnego pokazu pt. "Zrównoważone budownictwo: przejrzysty przewodnik do odpowiedniego produktu”, zorganizowanego pod patronatem Niemieckiego Stowarzyszenia Budownictwa Zrównoważonego (DGNB). W dwóch prezentacjach poświęconym ocenie cyklu życia betonu, ekspert z firmy BASF przedstawił wpływ bardziej zrównoważonego betonu na istniejące systemy certyfikacji budynków. Prezentacje odbyły się w piątek 18 stycznia i sobotę 19 stycznia, od 13:00 do 13:20 przy stoisku DGNB znajdują-cym się w hali C2/311.
"Naszym celem jest jeszcze większa niż dotychczas integracja idei zrównoważonego rozwoju w naszej firmie. Pojmujemy zrównoważone budownictwo jako proces, który łączy efektywność ekonomiczną, ochronę zasobów i ochronę środowiska z realizacją potrzeb społecznych. Innowacje chemiczne są kluczem do zrównoważonego budownictwa” - komentuje Jacques Delmoitiez, Dyrektor BASF odpowiedzialny m.in. za wspieranie dialogu pomiędzy przemysłem budowlanym a firmą BASF na terenie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Budownictwo jest jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu BASF, obroty firmy w tej dziedzinie sięgają od pięciu do dziesięciu procent całkowitej sprzedaży.
Poprawa efektywności energetycznej budynków
Jednym z celów procesu dialogu jest wspieranie rozwoju rozwiązań dla bardziej energooszczędnych budynków. Przemysł budowlany i zabudowania mieszkalne odpowiadają za zużycie ok. 40 % światowych zasobów energetycznych oraz 30 % globalnej emisji dwutlenku węgla. Wpływ ten może zostać znacząco zmniejszony.
Wachlarz rozwiązań firmy BASF prezentowany na targach BAU 2013 obejmował izolacje obwodowe, ramy okienne pozbawione mostków termicznych i systemy izolacyjne dla opierzeń, dachów oraz kolektorów słonecznych. Tworzywo Neopor ®, ulepszona i bardziej zaawansowana forma klasycznego polistyrenowego materiału do izolacji Styropor ®, zawiera specjalne cząsteczki grafitu, które odbijają promieniowanie cieplne jak lustro i zmniejszają straty ciepła w domu. Technologię przedstawiono w użyciu z płaskim dachem oraz z systemem wentylowanych fasad panelowych.
Uznawany od dawna Styrodur ® C idealnie nadaje się do izolacji obwodowej ze względu na wysoką wytrzymałość na ściskanie i niską absorpcję wody. Te dwie główne cechy były podkreślane podczas prezentacji na targach. Specjalistyczna pianka otwartokomórkowa Basotect ®, wyprodukowana z żywicy melaminowej, jest temperaturo odpornym izolatorem wykorzystywanym m.in. do izolacji systemów kolektorów słonecznych. Więcej rozwiązań, które przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej, opartych jest na bazie poliuretanu.
Produkty zaprezentowane przez BASF na Targach BAU 2013 obejmowały wypróbowane i przetestowane materiały Elastopor ® oraz Elastopir ®. Są to sztywne płyty z pianki poliuretanowej stasowane do izolacji dachów, ścian, podłóg i sufitów oraz warstwowe elementy poliuretanowe dla dachów i elewacji. Dzięki swoim właściwościom (m.in. bardzo niska przewodność ciepła - klasa 024) materiały te są wykorzystywane również do produkcji sztywnych systemów izolacyjnych z pianki poliuretanowej dla ram okiennych i żaluzji.
Minimalizacja nakładu pracy w zakresie napraw i konserwacji
Materiały BASF pomagają również chronić konstrukcje przed czynnikami atmosferycznymi, zmniejszając w ten sposób koszty konserwacji i napraw. Firma zaprezentuje także poszycie dachowe z termoplastycznej warstwy poliuretanowej, które chroni dach przed różnymi żywiołami.
Lepsza akustyka dla większego komfortu
Odwiedzających, którzy są zainteresowani zwiększeniem poziomu komfortu w budynkach mieszkalnych, handlowych i przemysłowych zapraszano do wypróbowania skrzyni akustycznej przy stoisku BASF. Tutaj znowu znaczącą rolę odgrywa tworzywo Basotect. Uniwersalna pianka specjalistyczna, posiadająca długą listę przeróżnych zalet, pochłaniając dźwięk wymiernie poprawia akustykę pomieszczenia.
Rozszerzone możliwości projektowania
Materiały firmy BASF otwierają szerokie spektrum możliwości projektowych. PermaSkin ® to innowacyjna termoplastyczna powłoka poliuretanowa dla strukturyzowanych i trójwymiarowych elementów budynku, takich jak drzwi, okiennice, okładziny, panele i drzwi garażowe, która poprawia wygląd powierzchni z dużą różnorodnością struktur, pozwalając na tworzenie wzorów - od prostych monochromatycznych powierzchni aż po drewnopodobne wykończenia.
Prezentowany na targach BAU 2013 projekt naukowy systemu dookólnego oświetlenia został przedstawiony w postaci folii poliestrowych zawierających pigmenty elektrochromatyczne, które mogą być stosowane do materiałów takich jak szkło. Idea polega na tym, że pigmenty zmieniają kolor w momencie przepływu prądu pochodzącego ze zintegrowanego ogniwa słonecznego. W czasie zaledwie kilku lat, technologia ta może zostać na tyle dopracowana, by wykorzystywać ją m.in. do produkcji szklanych drzwi biurowych. Jedne z najważniejszych na świecie targów architektonicznych zgromadzą w tym roku około 2000 wystawców z ponad 40 krajów. Już od wielu lat firma BASF prezentuje tam swoje osiągnięcia.
Źródło i grafika: BASF