Zastosowanie wysięgnikowych pomp do betonu

Ocena: 4.7
8300

Rozmaite projekty budowlane, realizowane w różnych warunkach wymuszają zastosowanie sprzętu adekwatnego do skali projektu, jak również odpowiedniego do przestrzeni, jaką dysponuje budowa. Dotyczy to również pomp do betonu.

Pompowanie betonu przy użyciu wysięgnikowych pomp od zawsze wiązało się z przeprowadzeniem odpowiedniego doboru długości wysięgnika do realizowanego zadania. Istotą jest tu oczywiście stwierdzenie, czy pompa nie będzie „za krótka”. Dla prostych projektów, typu domki jednorodzinne, czy prace fundamentowe, oszacowanie takie polega na ocenie odległości od najbardziej odległego punktu, gdzie wpompowany ma być beton do planowanego miejsca ustawienia pompy.

Projekty budowlane o dużej skali, realizowane w ciasnej, miejskiej zabudowie, wymagają przemyślanego planu rozstawienia pompy do betonu oraz wyboru właściwego miejsca. Systemy rozkładania podpór, poprzez swoją specyfi kę, wymuszają przeznaczenie dla pompy określonej powierzchni na budowie. W przypadku pomp do betonu koreańskiego producenta, firmy Everdigm, mamy dwa wiodące systemy (X i XT) rozkładania oraz system XS, dla długich wysięgników:
 
  • system XT, w którym przednie podpory mają kształt litery „X”, a tylne podpory wysuwają się prostopadle do pojazdu, dzięki czemu potrzebuje najmniej miejsca,
  • w systemie X, przednie podpory wysuwają się, zaś tylne odchylają się tak, że całość tworzy literę X, przez co potrzebuje nieco więcej miejsca niż system XT, ze względu na konieczność wolnej przestrzeni wokół tylnych podpór,
  • system XS, w którym przednie podpory są odchylane i teleskopowo wysuwane, zaś odchylenie tylnych podpór wymaga najwięcej przestrzeni na budowie.


Kolejnym etapem oceny wielkości pompy na budowie jest oczywiście długość wysięgnika. Przy złożonych zadaniach pompowania należy zwrócić szczególną uwagę na ilość ramion wysięgnika. W pompach Everdigm wszystkie wysięgniki powyżej 43 metrów są standardowo wykonywane jako 5-ramienne, co istotnie wpływa na poprawę elastyczności pracy pompy. Nie bez znaczenia jest również sposób rozkładania wysięgnika, związany z kinematyką poszczególnych ramion. Dla najmniejszych wysięgników serii pomp Everdigm pompy 21, 24, 28 i 30 metrowe są czteroramienne z układem rozkładania typu Z ( ramiona tworzą układ obróconej litery „Z”).

Są one przy tym zasięgu uniwersalnymi wysięgnikami, umożliwiającymi realizowanie rozmaitych zadań pompowania. Wysięgniki 32, 36 i 37 metrowe dostępne są w dwóch wariantach rozkładania Z i R (system R – od angielskich słów „roll folding” – składanie przez zawijanie ramion jedno na drugie). Zaletą systemu Z jest istotna łatwość prowadzenia wysięgnika, przy rozkładaniu betonu na poszczególnych stropach oraz fakt, że dzięki takiej kinematyce pompa może stanąć bliżej budynku i wnętrza, do którego ma być pompowany beton. W związku z tym, efektywny zasięg roboczy pompy np. 36 ZX jest większy niż 36 RX.

Dla systemu kinematyki typu R przy tej wielkości wysięgnika, istotną cechą jest łatwość pracy przy rozkładaniu betonu na wysokich stropach budynku, czy też praca przy wysokich elementach nośnych wiaduktów. Kinematyka taka poprawnie zachowuje się również przy pracach fundamentowych, czy zalewaniu płyt monolitycznych. Pięcioramienne wysięgniki pomp Everdigm 43, 47, 50 i 52 metrowe mają układ rozkładania opisany jako C – co oznacza „combined” – mieszany: typu R – Z. Zaletami pomp Everdigm 43 CX i 47 CX są między innymi:
  • łatwość operowania wysięgnikiem przy pompowaniu stropów (ramiona III – IV – V tworzą układ Z),
  • elastyczność wysięgnika pozwalająca swobodnie rozkładać beton za obiektami na budowie (np. pompowanie posadzki za ścianą),
  • duża swoboda w manewrowaniu wysięgnikiem pozwalająca na pompowanie bezpośrednio przy rozstawionej pompie jak i na maksymalnym „wyłożeniu” wysięgnika.

Niewątpliwie dużą zaletą pięcioramiennych wysięgników Everdigm 43 CX i 47 CX jest mała wysokość rozkładania, która wynosi odpowiednio 9 metrów i 9,5 metra. Układ kinematyki i wielkości siłowników są tak zaprojektowane, aby prędkości ruchu poszczególnych ramion pozwalały na równomierne i płynne sterowanie ramionami III, IV i V. Efektem pracy konstruktorów z Everdigm jest taki układ wysięgnika, który bez dodatkowego sterowania elektronicznego pozwala na równomierne prowadzenie węża końcowego z zachowaniem wysokości od podłoża jak i pełnej płynności ruchu.

Maszyny Everdigm z wysięgnikami 50, 52 i 60 metrowymi są układami pięcioramiennymi z kinematyką mieszaną typu R – Z. Przeznaczenie tych pomp jest bardzo szerokie ze względu na duży zasięg. Wysięgniki te poprzez długość poszczególnych ramion są jednak nieco mniej sprawne przy pracy na ciasnych budowach, gdzie operator zmuszony jest „przewijać” wysięgnik pod i nad przeszkodami. Niewątpliwym ograniczeniem jest podwozie 5-osiowe lub 6- osiowe dla pompy 60 CS. Jednakże zasadniczym atutem pomp Everdigm przy tej skali wysięgników jest ich bardzo duża sztywność i brak efektu kołysania, co przekłada się na komfort pracy operatora. Everdigm produkuje łącznie 18 modeli wysięgnikowych pomp od 21 ZX do 62 CS. W tak szerokiej skali mieszczą się maszyny, takie jak 50 CX czy 60 CS do realizacji dużych projektów, ale również maszyny na potrzeby rynku małych miast jak np. 24 ZX lub 28 ZX. Optymalny wybór powinien być efektem pogodzenia przeznaczenia i ekonomi inwestycji.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: