Transport mieszanki betonowej

Ocena: 0
9445
Ważnym aspektem w planowaniu prac betoniarskich jest dobór odpowiednich środków transportu bliskiego (wewnętrznego) na placu budowy. Chodzi tutaj o odcinek od stanowiska rozładunku betonu (najczęściej betonowozu) do miejsca wbudowania. Jest to czynnik decydujący o czasie, jakości i kosztach betonowania. Zależy on od wielu parametrów – od wielkości wykonywanego elementu, rozwiązań konstrukcyjnych, technologicznych i organizacyjnych, lokalizacji i wielkości placu budowy oraz sprzętu będącego do dyspozycji.

Pojemnik z podestem
Fot. Betomax Polska

Standardowym rozwiązaniem stosowanym w trakcie prac betoniarskich jest użycie pomp do betonu. Jednak w przypadku mniejszych elementów konstrukcyjnych o niewielkim zapotrzebowaniu na mieszankę betonową takich jak słupy, klatki schodowe, szyby windowe, niewielkie płyty stropowe, podciągi, stropy gęstożebrowe zastosowanie pompy jest rozwiązaniem nierentownym i kłopotliwym lub (w przypadku transportu mieszanki na duże wysokości) wręcz niemożliwym. Alternatywnym rozwiązaniem jest stosowanie pojemników na beton do transportu mieszanki z użyciem odpowiedniej dźwignicy. Transport przy użyciu pojemnika polega na załadunku mieszanki w miejscu dostawy np. bezpośrednio z betonowozu i przemieszczeniu go w pionie i poziomie, najczęściej za pomocą żurawia wieżowego, w miejsce docelowe. Pojemnik zawieszony jest na haku, za pośrednictwem zawiesia łańcuchowego. Podawanie mieszanki odbywa się przez otwór w części dolnej – lej otwierany i zamykany ręcznie. Sposób i wysokość, z jakiej można układać mieszankę betonową zależy od technologii robót. Pojemnik na mieszankę betonową winien być wyposażony w rękaw umożliwiający betonowanie wysokich ścian i słupów. Zapewnia on również kontrolę nad układaniem mieszanki we wnętrzu deskowania, zapobiegając rozlaniu w wyniku oddziaływaniu wiatru.

Konstrukcja, kształt i pojemność pojemnika na beton zależy od rodzaju prowadzonych prac. Betomax Polska w swojej ofercie posiada pojemniki na beton o pojemnościach od 0,75 m3 do 2 m3. Istnieje możliwość zamówienia pojemników o innych parametrach. Standardowym rozwiązaniem jest pojemnik z wylewem centralnym – typ A, używany w przypadku betonowania słupów, stropów, podciągów. Pojemnik typu A wymaga, aby podczas prowadzenia prac mieć stały dostęp do mechanizmu zwalniającego mieszankę. Jeżeli zwolnienie mieszanki betonowej winno mieć miejsce poza zakresem operowania personelu można zastosować pojemnik typu A/L. Wyposażono go w łańcuch zwalniający zasuwę. Długość użyteczna łańcucha w tym wypadku może wynosić 4 m. W przypadku, gdy nie ma możliwości zastosowania innego rozwiązania, a betonowanie odbywa się na większych wysokościach, w miejscach, gdzie występuje potrzeba kontroli procesu betonowania, pojemnik z wylewem centralnym może być dodatkowo wyposażony w podest roboczy oraz przeciwwagę. Kolejnym rozwiązaniem oferowanym przez Betomax Polska jest pojemnik skośny z wylewem bocznym typ C. Daje on możliwość wprowadzania mieszanki betonowej z boku deskowania. Daje to możliwość wykonywania wysokich elementów poprzez otwory wrzutowe w szalunkach, prowadzenie robót remontowych poprzez  otwór okienny z zastosowaniem dodatkowej rynny. Ze względu na większy lej spustowy w porównaniu do typu A i B pojemnik ten można z powodzeniem stosować przy betonowaniu fundamentów, płyt stropowych itp. Zwolnienie mieszanki odbywa się bezpośrednio z poziomu pojemnika, a w przypadku betonowania na większej wysokości z rusztowania.


Pojemnik typu A
Fot. Betomax Polska


Pojemnik typu C

Fot. Betomax Polska

Pojemniki na beton firmy Betomax Polska wyróżniają się trwałością i wysoką jakością wykonania. Wytwarzane są z atestowanej stali, z kształtowników i blach, które zapewniają wymaganą sztywność i wytrzymałość przy minimalnym ciężarze własnym. Mechanizm otwierania leja wykonany jest ze stali o podwyższonej odporności na ścieranie, a jego optymalnie dobrane parametry gwarantują swobodne otwarcie leja spustowego. Cała konstrukcja zabezpieczona jest farbą alkidową w kolorze pomarańczowym, co gwarantuje to długotrwałe użytkowanie w warunkach naturalnych oraz bardzo dobrą widoczność sprzętu na placu budowy. Zastosowane w pojemnikach szekle i zawiesia posiadają wymagane atesty i certyfikaty. Każdy pojemnik wyposażony jest w tabliczkę znamionową i objęty jest 12 miesięczną gwarancją. Z pojemnikiem dostarczany jest komplet dokumentów: deklaracja zgodności, certyfikat CE na zawiesie łańcuchowe oraz dokumentacja techniczno-ruchowa, w której zawarte są szczegółowe informacje dotyczące użytkowania pojemnika.

Michał Kwapiński
Betomax Polska


Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 4 (11) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: