Transport mieszanki betonowej

Ocena: 0
10154
Analizując harmonogramy prac budowlanych, zauważamy, że obszerna część tego dokumentu dotyczy prac związanych z betonowaniem. Obecnie beton to jeden z podstawowych materiałów budowlanych.

Fot. Betomax

P lanując produkcję betonu należy zwrócić uwagę, aby mieszanka zachowała dobrą jakość i w odpowiednim czasie została dostarczona na miejsce przeznaczenia. Projektowanie, produkcja oraz dostarczenie gotowej mieszanki betonowej na plac budowy wymaga użycia szerokiej gamy urządzeń. Transport mieszanki betonowej ma charakter złożony, oprócz przemieszczenia poziomego istnieje także konieczność przemieszczenia jej w pionie. Użycie urządzeń z wbudowanymi pompami mechanicznymi w znacznym stopniu ułatwia transport. Niekiedy ze względu na powierzchnię placu budowy, geometrię budynku oraz dostępność maszyn konieczne jest wykorzystanie pojemników na beton. Jest to sprzęt zróżnicowany zarówno pod względem wielkości, konstrukcji jak i sposobu transportu. Załadunek takiego pojemnika mieszanką betonową odbywa się poprzez górną, niezabudowaną część pojemnika, która jest szersza niż jego spodnia część. Następnie pojemnik zawieszany jest na haku żurawia za pomocą zawiesi łańcuchowych i transportowany na miejsce przeznaczenia. W czasie opróżniania pojemnika za pomocą specjalnych zasuw można kontrolować ilość podania mieszanki betonowej. Na spodniej części pojemnika znajduje się rękaw, który umożliwia precyzyjne podanie mieszanki betonowej. Długość rękawa pozwala na uniknięcie zderzeń pojemnika z deskowaniem przy silnym wietrze lub bardzo gęstym deskowaniu. Pojemnik przedstawiony na rys. 1 jest przeznaczony do betonowania słupów, ścian, filarów.


Rys. 1.

Fot. Betomax


Rys. 2.
Fot. Betomax

Natomiast pojemnik przedstawiony na rys. 2 z wysuniętym bocznym opróżniaczem jest przeznaczony do transportu mieszanki podczas:
  • formowania wysokich słupów i ścian, kiedy zachodzi konieczność wprowadzania mieszanki betonowej z boku deskowania,
  • robót remontowych (mieszanka może być podawana przez otwór okienny).
Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 2 (5) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: