Maty do betonu architektonicznego

Ocena: 0
6819
Od czasu wynalezienia betonu ludzkość pracowała nad poprawą jego właściwości, a tym samym nad ulepszeniem jego struktury powierzchniowej. W wyniku wieloletnich prac i doświadczeń związanych z udoskonaleniem betonu powstał beton architektoniczny. 

Fot. Betomax

Beton architektoniczny to materiał wysokiej jakości, pozwalający uzyskać szczelną i gładką powierzchnię betonowanego elementu. Ekspozycje z betonu architektonicznego mają za zadanie przykuwać uwagę obserwatora, dlatego też obok gładkich płaszczyzn często spotyka się również powierzchnie o różnorodnych fakturach i kolorach.


Fot. Betomax


Fot. Betomax

Pierwsze wzory w betonie
Początkowo ludzie próbowali odcisnąć fakturę drewna przy użyciu desek, z których wykonane były szalunki. Metoda ta posiadała wiele wad. Uzyskanie powierzchni architektonicznego betonu wymagało pracochłonności ze szczególną uwagą na drobiazgi. Efekt końcowy udawało się uzyskać poprzez zrobienie szczelnych szalunków z desek. Praca ta była niezwykle mozolna, nadzwyczaj kosztowna, a także ujemnie wpływała na środowisko naturalne. Wymagała bowiem użycia drewna wysokiej jakości, które następnie było marnowane. W związku z kurczącymi się zasobami leśnymi pozyskiwanie drewna stało się problemem, a to przekładało się na cenę całej inwestycji.


Fot. Betomax


Fot. Betomax

Maty szalunkowe
By sprostać ciągle rosnącym oczekiwaniom nie tylko finansowym, ale również jakościowym uzyskiwanych powierzchni, powstały maty szalunkowe Valero LHV (w ofercie firmy Betomax), które wyeliminowały większość  problemów. Standardowy wymiar maty wykonanej z tworzywa sztucznego to 1300 × 4000 mm.  Mata mocowana jest do szalunku za pomocą kleju. Miejsca styku mat są zabezpieczone specjalną taśmą. Rozmiar i niska masa maty szalunkowej (ok. 5 kg) minimalizują nakład pracy i znacznie obniżają koszty w stosunku do tradycyjnych metod.


Wysoka jakość struktury przęsła mostowego uzyskanej dzięki zastosowaniu mat szalunkowych Valero LHV
Fot. Betomax

Wymyślne formy
Maty pozwalają na stworzenie imitacji nie tylko drewna, ale również kamienia, cegły oraz wszelakich wzorów zgodnych z wymaganiami klienta. Maty nie wymagają użycia płynów antyadhezyjnych, które niejednokrotnie ograniczały terminy wykonania przedsięwzięcia ze względu na temperatury ich stosowania. Płyny antyadhezyjne powodowały przebarwienia betonu, czyli pogarszały jakość uzyskiwanych w ten sposób powierzchni.


Element konstrukcyjny wykonywany w technologi monolitycznej z użyciem  mat szalunkowych Valero LHV
Fot. Betomax

Maty szalunkowe Valero LHV
W skład podstawowej kolekcji mat Valero LHV wchodzi kilkanaście wzorów najczęściej stosowanych w budownictwie, które od wielu lat cieszą się powodzeniem na całym świecie. Możliwości nie ograniczają się jedynie do kolekcji standardowej. Na indywidualne życzenie firma Betomax jest w stanie zaprojektować i wykonać prawie każdą fakturę maty szalunkowej, która pozwoli uzyskać powierzchnię betonu architektonicznego według koncepcji architekta i potrzeb inwestora.

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 3 (6) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: