Złe kruszywo powodem problemów lotniska w Modlinie

Ocena: 0
2638
Przyczyną złego stanu technicznego betonowego pasa startowego na lotnisku w Modlinie było użycie nieodpowiedniego kruszywa przez firmę Erbud - wynika z ekspertyzy wykonanej przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.

"Powodem uszkodzeń jest obecność w zastosowanym do mieszkanki betonowej kruszywie znaczącej liczby ziaren węglanowych i węglanowo-ilastych, które nie powinny się w tym kruszywie znaleźć" - wskazał ITWL.

Oznacza to, że wbrew informacjom podawanym wcześniej przez generalnego wykonawcę pasa startowego na lotnisku w Modlinie, firmę Erbud, wyklucza się winę środków chemicznych, używanych do odladzania nawierzchni tego pasa. Stan ten potwierdzają dodatkowo następujące fakty:
  • Już w kwietniu 2011 r. wykonawca otrzymał listę środków odladzających, które będą stosowane na lotnisku. Na jej podstawie Erbud miał opracować odpowiednią mieszankę betonową. Wykonawca nie wnosił żadnych zastrzeżeń do wskazanych środków chemicznych.
  • Lotnisko posiada w pełni działający system Ice-Alert, który wyklucza użycie zbyt silnych środków chemicznych do odladzania nawierzchni.
  • Eksperci przypominają również, że wpływ wody jak i chemii powinien być eliminowany przez dobrze położoną warstwę hydrofobową, za co również odpowiedzialny był wykonawca prac na drodze startowej.
  • Zjawisko pękania na drodze startowej na lotnisku w Modlinie zaobserwowano też podczas ubiegłej zimy, podczas której nie używano żadnych środków chemicznych.
Zarząd Spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin ma nadzieję, że jednoznaczne wyniki badań przeprowadzonych przez ITWL zakończą medialną dyskusję prowadzoną przez Erbud SA i wykonawca skupi się na sprawnej naprawie uszkodzonych progów drogi startowej - podała spółka w wydanym komunikacie.

Źródło i grafika: Port Lotniczy Warszawa-Modlin
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: