Rozwiązania Ulma na budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Ocena: 5
5407

Przy warszawskim pl. Defilad powstaje nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej, finansowana przez m. st. Warszawa. Budynek wykonywany jest z wylewanego na miejscu białego betonu architektonicznego, a mocną bryłę przełamywać będą szklane elementy. Do realizacji tej wymagającej inwestycji, we współpracy z generalnym wykonawcą, firmą Warbud S.A., ULMA Construccion Polska S.A. dostarcza rozwiązania w zakresie deskowań, pozwalające na uzyskanie wysokiej jakości powierzchni betonu.

 

 

Elementy żelbetowe na obydwu kondygnacjach podziemnych realizowano w betonach standardowych. Do wykonania ścian i słupów wykorzystano system ramowy ORMA. W przypadku ścian zewnętrznych, gdzie konieczne było wyparcie jednostronne deskowania ściennego, zastosowano kozły oporowe SMK i rozwiązanie na bazie profili stalowych IPE. Stropy kondygnacji podziemnych zrealizowano przy użyciu deskowania panelowego CC-4, które dzięki głowicy opadowej pozwala na wcześniejsze rozszalowanie i odzyskanie części nośnej deskowania w celu zastosowania na kolejnym etapie budowy.

 

 

Kondygnacje nadziemne wykonywane są z betonu białego. Do betonowania ścian i słupów użyto specjalnie zaprojektowane płyty systemu uniwersalnego na bazie układu ryglowo-belkowego. Słupy konstrukcyjne na obwodzie budynku realizowane są z betonu  standardowego przy użyciu deskowania ORMA, a następnie obudowywane architektonicznym betonem białym. Stropy kondygnacji nadziemnych są wykonywane z wykorzystaniem deskowania dźwigarkowego ENKOFLEX, podpartego w większości przez rusztowanie BRIO i częściowo przez łatwe w montażu wieże podporowe T-60. Wszystkie systemy deskowań ULMA dostarczono razem z rozwiązaniami zabezpieczającymi. Deskowania słupowe ORMA wyposażono w pełny system bezpieczeństwa F4, zaś system podestów SBU zastosowano do deskowania ściennego ORMA i zaadaptowano do deskowania uniwersalnego. 

 

Źródło: ULMA Construccion Polska S.A.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: