Kopuły zbiorników terminalu LNG na miejscu

Ocena: 0
2499
Zakończono jeden z najważniejszych etapów budowy terminalu LNG w Świnoujściu. Kilka dni temu, zgodnie z zapowiedziami, podniesiono kopułę na drugim zbiorniku do magazynowania skroplonego gazu ziemnego.

Podobnie jak w przypadku podniesienia dachu na pierwszym zbiorniku LNG w Świnoujściu, operacja na drugim zbiorniku została przeprowadzona w pełni profesjonalny i bezpieczny sposób.

„Bardzo cieszymy się z powodzenia tej operacji. Prace na budowie terminalu LNG toczą się we właściwym kierunku i z każdym dniem jesteśmy bliżej oddania terminalu do użytku. Przy tej okazji chciałbym również podziękować wszystkim pracownikom, którzy bezpośrednio oraz pośrednio przyczynili się do tego sukcesu. Zawsze kluczowy przy tego typu operacjach jest czynnik ludzki. Cieszę się, że na naszej budowie pracuje tak profesjonalna kadra” – powiedział Rafał Wardziński, Prezes Zarządu Polskie LNG S.A.

Tak jak pod koniec lipca przy okazji podniesienia pierwszej kopuły, tak i teraz, do podniesienia dachu zbiornika LNG zastosowano metodę poduszki powietrznej, polegającą na kontrolowanej zmianie ciśnienia powietrza wytworzonego pod kopułą dachu. Zmiana ciśnienia była możliwa dzięki zastosowaniu specjalnych dmuchaw.

Całkowity ciężar dachu kopuł LNG w Świnoujściu wynosi 600 ton. Jego powierzchnia to 4717 m2. Dwa zbiorniki (42 m wysokości i 80 metrów średnicy każdy), mogą pomieścić po 160 tys. m3 skroplonego gazu.

W tym roku prowadzone będą dalsze prace na zbiornikach. Ich kopuły zostaną oszalowane, dodatkowo uzbrojone i zalane 1,5 metrową warstwą betonu. Rozpoczną  się również prace wewnątrz zbiorników.

Źródła: Ministerstwo Skarbu Państwa, Polskie LNG S.A.
Zdjęcie: Polskie LNG S.A.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: