Strona główna | AktualnościZnamy projekt architektoniczny terminala lotniczego w Szymanach

Znamy projekt architektoniczny terminala lotniczego w Szymanach

Aż 65 prac wpłynęło na konkurs na koncepcję architektoniczną terminala pasażerskiego lotniska w Szymanach na Mazurach. Sąd konkursowy ocenił wszystkie z nich oraz wybrał pięć najciekawszych propozycji. Zwyciężyła koncepcja Studia Form Architektonicznych architekta Tomasza Lelli z Olsztyna.

Spółka Warmia i Mazury, która jest organizatorem konkursu, może teraz podjąć z autorem projektu architektonicznego terminala lotniczego w Szymanach negocjacje dotyczące opracowania projektu budowlanego. Członkowie sądu konkursowego oceniali koncepcje m.in. pod względem funkcjonalności, łatwości rozbudowy obiektu, komfortu użytkowników oraz kosztów eksploatacji. Brano także pod uwagę nawiązanie do architektury regionalnej, wpisanie się obiektu w krajobraz okolicy oraz spójność całej kompozycji.
 
W ocenie sądu koncepcja architektoniczna terminala pasażerskiego lotniska w Szymanach na Mazurach, którą przygotowało studio z Olsztyna, charakteryzowała się prostą, lecz nawiązującą do krajobrazu kulturowego i środowiska naturalnego Warmii i Mazur kompozycją. Propozycja studia zapewnia też łatwe przekształcenie i rozbudowę terminala.

Sąd konkursowy przyznał jeszcze cztery nagrody. Drugie miejsce zajęła pracownia A Martinez-J LL Sisternas z Barcelony, trzecie zaś spółka cywilna +48 Grupa Projektowa s.c. z Warszawy. Wyróżnienia (czwarte miejsce) zdobyły jeszcze prace spółki z o.o. S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy z Warszawy oraz grupy architektów Łukasza Pity, Piotra Paczkowskiego, Marka Paczkowskiego oraz Martiny Melegari z Olsztyna i Sopotu.

Źródło i zdjęcie: www.wrota.warmia.mazury.pl

CZYTAJ WIĘCEJ

Oddział Budownictwa Inżynieryjno-Drogowego ERBUD buduje lotnisko Warszawa/Modlin
Nowe lotniska
Rusza przebudowa Terminala A na Lotnisku Chopina
Konkurs na projekt terminala lotniczego w Szymanach
Lotnisko w Pyrzowicach
Nowy betonowy pas startowy na pyrzowickim lotnisku
ALSTAL rozbuduje lotnisko w Dęblinie
Złe kruszywo powodem problemów lotniska w Modlinie
Astaldi wybuduje nowy terminal dla Kraków Airport
Muzeum Historii Żydów Polskich - przykład niezwykłej architekturyDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Ochrona przeciwpożarowa konstrukcji betonowych

Konstrukcje betonowe, pomimo wysokiej odporności samego materiału na działanie ognia, również należy projektować z uwzględnieniem aspektu nośności ogniowej. Wraz z ekspertem Paroc wyjaśniamy, jak określać i dobrać odpowiednią metodę ochrony dla dźwigarów, kolumn, ścian i płyt z betonu. Czytaj więcej